LifestyleZanimljivosti i zabava

Šesti ultramaraton Vukovar-Srebrenica kreće 6. jula: Govor koraka dug 227 kilometara




Maraton trčanja i biciklistički maraton postali su neizostavan način odavanja počasti žrtvama stradanja na prostoru BiH i Hrvatske. Tako se u našoj zemlji već 12 godina vozi biciklistički maraton Bihać-Srebrenica koji je dug 500 kilometara, a tu je i biciklistički maraton Velenje (Slovenija)-Srebrenica dug 740 kilometara. U spomen na žrtve stradale tokom opsade i nakon pada Grada heroja 1991. godine, već pet godina vozi se i biciklistički maraton Zagreb-Vukovar dug blizu 240 kilometara.

Međutim, najzahtjevnijim se čini ultramaraton Vukovar-Srebrenica koji će ove godine 6. put istrčati pet učesnika, a dug je 227 kilometara.

Možda će Vas zanimati i:

Ovčara, naziv farme udaljene pet kilometara od Vukovara, mjesto je polaska ovog maratona. No, ko danas zna ili ko se još sjeća da je Ovčara zapravo farma u sklopu VUPIK-a (Vukovarski poljoprivredno industrijski kombinat). U oktobru 1991. godine, kada je pretvorena u koncentracioni logor kroz koji je prošlo 3.000-4.000 zatvorenika, ona je zauvijek poprimila prizvuk mjesta u kome su se desili strašni zločini. Baš kao i Srebrenica. I to je ono što ih povezuje: Vukovar, simbol najvećeg pokolja s početka agresije na Hrvatsku i Srebrenica u kojoj se desio genocid kojim je prestao pakao ubijenih. Ali ne i živih.

“Već dugo sam u Vijeću bošnjačke nacionalne manjine, nekih 12 godina, i htjeli smo povezati ta dva grada, Vukovar na početku rata i Srebrenicu na kraju rata i ubrzo su nam se javili dobrovoljci za maraton. Ove godine nam se javio i jedan Slovenac”, rekao je za Klix.ba zamjenik predsjednika Vijeća bošnjačke nacionalne manjine grada Zagreba Ekrem Bećirević koji je i voditelj ultramaratona.

Ova simbolika i težina stradanja u Vukovaru i Srebrenici potakla je Vijeće bošnjačke nacionalne manjine grada Zagreba prije nekoliko godina da organizuje maraton kojim se želi podići svijest o važnosti sjećanja i konačnog rješavanja pitanja nestalih osoba.

“Mnogi govore o genocidu riječima, a mi smo odlučili govoriti koracima”, rekao je Bećirović.

Maraton kreće 6. jula u 9 sati ujutro i ove godine bit će pet učesnika: Duško Štrbac, Elvir Rakipović, Dražen Čučić, Goran Draksler i Zmago Horvat.

Učesnici se iz Srebrenice vraćaju kombijem.

Prvi dan maratonci će istrčati put do Vinkovaca gdje će prenoćiti, a drugo konačište bit će u Brčkom, zatim odmaraju u Janji, Zvorniku, a na konačno odredište u Srebrenicu stižu u ponedjeljak, 10. jula, oko 13 sati.

Maraton već tradicionalno organizuju predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednik Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović te gradonačelnik Zagreba Milan Bandić.

Bećirović je rekao kako se ovaj čin doživljava vrlo emotivno u Hrvatskoj i u Memorijalnom centru Ovčara svake godine se okupi pedesetak ljudi kako bi dali podršku maratoncima.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button