Big Bang #HerojiGeneracijeU fokusu

Djevojka koja će urediti izletište Kicelj u Tuzli













PROFIL KANDIDATKINJE:

LAMIJA PIRIĆ

Možda će Vas zanimati i:

KATEGORIJA: GRAĐANSKI AKTIVIZAM

GODIŠTE: 2000

MJESTO: TUZLA

Lamija Pirić rođena je u Tuzli, 13.04.2000.godine, gdje je završila i osnovnu školu „Tušanj“ sa odličnim uspjehom i pohvalom „Ponos generacije“. Nakon koje i upisuje srednju školu u Tuzli, Gimnaziju „Meša Selimović“. Po završetku Gimnazije „Meša Selimović“ u Tuzli, ponuđena joj je stipendija na Internacionalnom Burch Univerzitetu, koju je prihvatila i svoje dalje obrazovanja na Fakultetu za inžinjering i prirodne nauke, odsjek Elektrotehnika.

Lamija u svijet građanskog aktivizma ulazi kroz osnovnu školu, kroz debatna takmičenja i takmičenja Civitasa. 2016. godine priključuje se gradskoj organizaciji Crvenog križa/krsta grada Tuzla, gdje u periodu od 2017-2018. godine obavlja poziciju dopredsjednice, a onda od 2018. Godine – do oktobra 2019.godine obavlja poziciju predsjednice Mladih Crvenog križa grada Tuzla. Tokom svojih mandata Lamija je organizovala Međunarodni kamp mladih koji se održao na ljeto 2019. godine i okupio veliki broj mladih sa područja Hrvatske, Srbije i BiH.

Obnašala je funkciju člana Predsjedništva mladih Crvenog križa Tuzlanskog kantona, kao i zastupnice na skupštini mladih Crvenog križa Federacije BiH, članica je kluba Mladih Crvenog križa Federacije BiH. Najmlađi je certificirani diseminator Nacionalnog Društva Crvenog križa/krsta BiH tj. trener za edukaciju o poznavanju Međunarodnog humanitarnog prava, Ženevskih konvencija, Misije i znaka Pokreta Crvenog križa. Trenutno obnaša funkciju dopredsjednice Mladih Crvenog križa/krsta grada Tuzla. Pored Crvenog križa bila je dugogodišnji član Organizacionog odbora Let's Do It Tima Tuzla, gdje je kao članica obavljala poslove na različitim pozicijama. 2018. godine počinje da se bavi pitanjima Ilegalnih deponija na području grada Tuzla. Posebno naglašava učešće na NATO vježbi koja se održala u 25-29.09.2017. godine,  gdje je bila jedan od učesnika na lokaciji zgrada SODASO Tuzla. Prošla je veliki broj edukacija o pisanju i rukovođenju projektnim prijedlozima od strane Švicarskog Crvenog križa kancelarije u BiH.

Kako bi bila promjena koju želi da vidi, u januaru 2018. godine učestvovala je i na prvom StartMeUp takmičenju na Internacionalnom Burch Univerzitetu gdje je sa svojom poduzetničkom idejom ušla u finale. Trenutno je član inkubatora za mlade talente unutar BH Futures Fondacije, polaznik obuke OSCE misije u BiH za “Lidere protiv netolerancije i nasilnog ekstremizma”, polaznik obuke Instituta za razvoj mladih KULT UMiD generacija 15. koja se realizuje uz podršku Švedske ambasade. Rukovodilac pobjedničke građanske incijative sa događaja YOUThingBiH koji će za cilj imati poboljšanje infrastrukture za mlade na području grada Tuzla.

Kakav je osjećaj biti humana osoba, kada se radost vidi na licima ljudi kojima je pomoć potrebna?

Ne postoji riječ koja može opisati taj osjećaj, u onom trenutku kada vi možete pomoći nekome, kada ugledate njihovo lice i znate da je pomoć koju ste im pružili jedino nešto što su dobili tih dana i što će im biti osnovica za preživljavanje je neopisivo. Paketi kada radimo pomoć građanima, paketići djeci u vidu novogodišnjih praznika, djeci po bolnicama koja su oboljela i koja prolaze najteži dio svog života i pomoć socijalno ugroženim porodicama je dodatan osjećaj neopisivosti koji stvara pomješane emocije i nešto fantastično.

Bila si dio akcije pošumljavanja i borbi protiv ilegalnih deponija. Kako ti vidiš progres, možemo li imati na neki način čistu Bosnu i Hercegovinu?

Ja sam u sklopu projekta ”Let's do it” Tuzla i individualno u sklopu školskih projekata. Radila sam na projektima poput pošumljavanja i uklanjanja ilegalnih deponija. Mislim da možemo imati čistiju Bosnu i Hercegovinu, akcijama čišćenja, pošumljavanja, restriktivnijim mjerama poput uvođenja komunalne policije ili zakona koji bi jače kažnjavali osobe do kojih ne možemo doprijeti ekološkom svijesti. Imamo primjere evropskih zemalja koje su danas vodeće u ekologiji i čistoći okoline. Vjerovatno i te zemlje nisu u početku bile toliko čiste, ali upravo tim mjerama su uspjele doći do ovoga danas. Nadam se da ćemo u budućim godinama dočekati da imamo čišću BiH i da naredni projekti ne budu ti koji će čistiti ilegalne deponije.

Koja je to velika stvar koju češ uraditi u ovoj godini? Kakav si izazov sebi postavila?

Tokom početka ove godine sam krenula na određene radionice, određene edukacije vezane za građanski aktivizam. Spremam tri projekta, jedan od projekata koji je prošao je uređenje izletišta Kicelj u Tuzli. Izletište će biti prilagođeno mladima i bit će uređeno po određenim ekološkim uvjetima, kako bi pokazali svima da se otpad koji se baca može reciklirati. Ostala dva projekta ću raditi u saradnji sa Institutom za razvoj mladih ”Kult’, oni još nisu finalizirani, ali kada budu pričati će se o njima.

Lamija Pirić je kandidatkinja za BIGBANG priznanje #HEROJIGENERACIJE iz kategorije građanski aktivizam.

Za Lamiju možete glasati klikom OVDJE.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button