Zanimljivosti i zabava

Dan kada je nauka spasila Nobelove nagrade













Dan ili dva nakon dobijanja Nobelove nagrade, Nils Bor je dobio još jednu, vjerovatno najzanimljiviju nagradu ikad.

Nils Bor je danski fizičar koji je 1922. godine dobio Nobelovu nagradu za istraživanje strukture atoma.

Možda će Vas zanimati i:

Carlsberg pivara mu je tom prilikom poklonila kuću u koju je kroz cevi stizalo pivo iz pivare pored.

Boru je bila dostupna neograničena količina piva.

Inače Nils je bio i golman, jednog poznatog danskog kluba. Brat mu je bio reprezentativac Danske na Olimpijskim igrama.

Svojom lucidnošcu zajedno sa kolegom uspio  je da spasi i dvije Nobelove nagrade od uništenja od strane nacista.

Kad su nacisti upali u Dansku u aprilu 1940. godine, naučnici Instituta za teorijsku fiziku “Nils Bor” zabrinuli su se šta će biti s Nobelovim zlatnim medaljama za fiziku iz 1914. i 1925. koje su dvojica njemačkih laureata – Maks fon Laue i Džejms Frank – tamo ostavili na čuvanju.

“Slanje zlata izvan zemlje u Hitlerovom rajhu je  bio zločin zbog kojeg se mogla izgubiti glava. Da su okupacione snage otkrile da je Laueovo ime ugravirano na medalju, to bi po njega imalo jako teške posljedice” napisao je 1962. mađarski hemičar Đerš de Heveš, koji je radio u Institutu.

Dan kada ga je  Nils Bor uvjerio da ne zakopa medalje, jer se ono što se zakopa može i otkopati, De Heveš je odlučio da otopi dve zlatne medalje od 23 karata u carskoj vodi – smjesi od tri dijela koncentovane sone kiseline i jednog dijela koncentrovane azotne kiseline, u kojoj se otapaju zlato, platina i paladijum.

Spremljenu visoko na polici njegove laboratorije, tečnost narandžaste boje nacisti nisu primetili. Po završetku rata De Heveš – koji je i sam dobio Nobelovu nagradu 1943. – pretvorio je tečnost u talog i dao ga Nobelovom komitetu 1952. kako bi mogao biti preliven u dve medalje, koje su zatim “vraćene” dobitnicima.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button