Svijet

REFERENDUM U TURSKOJ: Hoće li Erdogan oživjeti Ozalov san?













Danas Turci izlaze na birališta kako bi odlučili hoće li sistem parlamentarne demokratije zamijeniti predsjedničkim, odnosno, pojednostavljeno kazano, hoće li ukinuti poziciju premijera i dati proširene izvršne ovlasti predsjedniku države, koji je do sada imao tek ceremonijalnu ulogu.

Ispitivanja javnog mnijenja u Turskoj predviđaju tijesnu pobjedu pristalica turskog vođe Recepa Tayyipa Erdogana. Prema istraživanjima, izlaznost će biti visoka – oko 90 posto. Erdogan bi trebao pobijediti, ali s vrlo tijesnom razlikom. Očekuje se da će dobiti oko 51 posto glasova, dok će nekih 48 posto biti protiv. Dva zasebna istraživanja su potvrdila ove procjene, te su ukazala na malu mogućnost greške.

Možda će Vas zanimati i:

No, ova su ispitivanja rađena samo u Turskoj, međutim očekuje se da će glasati još 1,4 miliona Turaka koji žive izvan zemlje, u 57 zemalja što znači da razlike manje i od dva posto mogu u potpunosti promijeniti rezultat glasanja.

Zaokret prema predsjedničkom sistemu pogrešno se veže za aktuelnog predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana. Ideja o predsjedničkom sistemu vlasti nije ni nova, niti je Erdoganova: još početkom 90-ih godina predsjednički sistem, po uzoru na SAD, snažno je zagovarao tadašnji predsjednik Turgut
Ozal. No, Erdogan će, po svemu sudeći, biti prvi kome je uspjelo ovu dugo zagovaranu ideju provesti u djelo. Erdogan naime uživa ogromnu podršku turskog naroda, mnogo veću od podrške koju ima njegova Partija pravde i razvoja. Na prvim neposrednim predsjedničkim izborima u historiji Turske održanim 2014. godine Erdogan je osvojio više od 52 posto glasova birača, dok je njegova AK partija, na parlamentarnim izborima 2015. godine, osvojila 49, 4 posto glasova.

Predsjednički sistem ili sistem predsjedničke vlade prvi put je uveden daleke 1787. godine u Sjedinjenim Američkim Državama. U sistemu predsjedničke vlade vlast je podijeljena na izvršnu, zakonodavnu i sudsku, te je svaka samostalna u području koje joj je ustavom dodjeljeno.

Predsjedniku države povjerena je izvršna vlast čime je u jednoj osobi kumulirana atribucija šefa države i premijera.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button