BiHLifestyle

Kućanstva u godinu dana više od 300 hiljada tona hrane baci u smeće




Više od 300 hiljada tona hrane bace kućanstva godišnje, dok udruge i organizacije istodobno nastoje pobuditi solidarnost prema stotinama gladnih i beskućnika.

U Europi se ukupno baci 88 milijuna tona, a u svijetu čak 1,3 milijarde tona hrane.

U svijetu je broj pothranjenih i gladnih prvi put narastao na gotovo milijardu ljudi, a isto toliko postoji onih s prekomjernom težinom. To je dvostruki teret za zdravstvo povezan s hranom, u svijetu se proizvede dovoljno hrane za sve,  jedni je bacaju, a drugima očajnički nedostaje.

Sve potrebe za hranom gladnih u svijetu bile bi zadovoljene kad bi oni samo dobili hranu koja se baca u SAD-u i u Velikoj Britaniji.

Kupujemo i kuhamo više nego što nam treba

Gotovo polovicu ukupne količine bačene hrane, tačnije 46 posto, čini voće i povrće. Slijede nejestivi dijelovi hrane, poput ljuski jaja, listova čaja i kafe s 12 posto, zatim hljeb i peciva s devet posto, krompir s osam i meso sa sedam posto. Najmanje se baca tjestenina i riža te mlijeko i mliječni proizvodi, svako po četiri posto, riba i pripremljena jela po tri posto, te kolači, keksi i prerađeno voće i povrće po dva posto.

Kućanstva s više djece bacaju više tjestenine i riže te mlijeka i mliječnih proizvoda, a kućanstva s većim brojem članova više mesa, krompira, hljeba i peciva, te tjestenine i riže. Obrazovaniji sudionici bacili su manje krompira, tjestenine i riže, a oni s većim primanjima više kolača i keksa, kao i mlijeka i mliječnih proizvoda.

Kako bi smanjili bacanje hrane koja preostane, najviše, trećina sudionika njome nahrani psa ili mačku, a malo više od četvrtine baci preostalu hranu iz obroka u kantu za smeće.

Gospodarenje otpadom kasni

Ispostavlja se da su nedostaci prakse gospodarenja otpadom važan pratitelj te negativne, neki kažu sramotne i žalosne pojave bacanja hrane. U istraživanju, većina ispitanika kazala je da nije imala usluge organiziranog prikupljanja i transporta biološkog otpada, što je ekvivalentno 2,57 porcija po članu kućanstva dnevno. Pretvaranjem u masu, prema faktorima gustoće za svaki prehrambeni proizvod i svaki obrok, ukupna prosječna dnevna vrijednost odbačene hrane po članu kućanstva iznosila je 0,21 kg.

Izvor: geek.hr



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button