SvijetVijestiZaštita okoliša

Zbog klimatskih promjena, Australsko ljeto traje dvostruko duže od zime










Prema najnovijim vremenskim podacima, ljetni period u Australiji postaje dvostruko duže od zimskog, uslijed sve viših temperatura uzrokovanih klimatskim promjenama.

Australijski institut ustanovio je da je ljeto u većem dijelu zemlje u proteklih 20 godina bilo oko mjesec dana duže nego sredinom 20. stoljeća, dok je zimski period postao sve kraći.

Između 2014. i 2018. godine utvrđeno je da su ljeta bila oko 50% duža. Rezultati su uslijedili nakon što je zabilježena najtoplija i najsušna godina u Australiji.

“Naša otkrića nisu projekcija onoga što bismo mogli vidjeti u budućnosti. Događa se upravo sada”, rekao je Richie Merzian iz australijskog instituta.

Zemlja je doživjela razornu sezonu bura, u kojoj je poginulo 33 ljudi i oko milijardu domorodačkih životinja. Iako su naučnici rekli da klimatske promjene nisu izravni uzrok požara, oni su dugo upozoravali da će toplija i suha klima pridonijeti da požari u Australiji postaju sve učestaliji i intenzivniji, prenosi BBC.

Što kaže izvještaj?

U svojoj analizi, istraživački centar Instituta Australije usporedio je službene podatke Biroa za meteorologiju od 1999. do 2018. sa referentnim vrijednostima sredine 20. stoljeća. Utvrđeno je da su ljetne temperature trajale 31 dan duže nego 1950-ih i 1960-ih, dok su zimski dani oko 23 dana kraći.

Uočeno je da su neka područja, poput grada Port Macquarie u Novom Južnom Walesu, doživjela još drastičnije promjene u duljini godišnjih doba, sa još sedam sedmica tradicionalnih ljetnih temperatura nego u 1950-ima i 1960-ima.

“Ljeta sve više produžava svoj period za razliku od posljednjih nekoliko godina, s tim da posljednjih pet godina ovo postaje sve učestalije”, rekao je gospodin Merzian.

“Temperature koje su se 1950-ih smatrale redovitim tromjesečnim ljetom, sada sežu od početka novembra mjeseca pa sve do sredine marta.”

Richie Merzian rekao je da je globalno zagrijavanje učinilo australsko ljeto “opasnijim iskušenjem” nego što je bilo prije. Australija je jedan od najvećih emitera zagađenja ugljikom po glavi stanovnika, uglavnom zbog toga što se još uvijek uveliko oslanja na snagu ugljena.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button