Švicarac Roger Federer prvi je finalist Australian Opena nakon što u polufinalu poslije pet setova pobijedio sunarodnjaka Stanislasa Wawrinku sa 3:2.

Meč je trajao nešto više od tri sata, a Federer je i brže mogao ostvariti pobjedu jer je prva dva seta dobio rezultatima 7:5 i 6:3. No, Wawrinka se u nastavku uspio vratiti te izjednačiti u setovima na 2:2. Treću dionicu dobio je sa 6:1, a četvrtu sa 6:4. Ipak, Federer nije dozvolio veliki preokret te je peti set dobio sa 6:3 i tako osigurao novo Grand Slam finale.

Roger Federer u finalu će igrati sa pobjednikom meča Nadal – Dimitrov, koji se igra sutra u jutarnjim satima. Početak je zakazan za 9.30 po našem vremenu.