Tuzla

MLADI SPORTISTI SAVJETUJU: Kako zagrijati tijelo na minusima




Zima i od onih kojima je `vječito vruće` napravi zimogrozne i cvokotave osobe. Upravo zbog toga često se pitamo kako se najbolje utopliti kada nam je jako hladno.

Nekada nam ne može pomoći ni deka, ni jorgan, a ni više slojeva odjeće – i dalje ‘se smrzavamo’ i ne možemo normalno funkcionirati.

Neki su samo `alergični` na zimu dok se drugi `navuku` hladnoće izvana i nakon toga se ne mogu utopliti. Zbog oštre zime valja znati trikove kako se ugrijati kada nam je jako hladno.

“Svako jutro prije izlaska na izuzetno hlano vrijeme ne bi bilo loše izdvojiti barem pet minuta za istezanje. Kao što je poznato, istezanje potiče cirkulaciju, a takođe preventivno pomaže i u sprečavanju potencijalnih povreda koje mogu doći kao posljedica hodanja po klizavom. Ukoliko već izađete na hladno, vrlo je bitno da naše ruke ne držimo u džepovima, nego da tokom hodanja konstantno grčimo pesnice i pokušavamo raditi prstima kako bi na taj način konstantno radila nam cirkulacija.” – posavjetovao je sve čitaoce Adi Selman, trener u karate klubu “Sinbra” Tuzla.

U zimskom periodu svima je draže ostati „ušuškan“ u toplom krevetu, s toga vam Zada Tomić, mlada profesorica tjelesnog odgoa donosi par vježbi koje možete upravo da radite i u krevetu.

” Vježbe se izvode polako i u položaju maksimalne istegnutosti treba da se zadržite 15-30 sekundi. Kada zauzmete odgovarajući položaj osjetit ćete određenu napetost mišića (zadržavate taj položaj do granice „ugodne boli“). Prva vježba se izvodi tako što se dobro rastegnete, ruke dignete u vis, što više iznad glave. Zatim, okrećite zglobove ruku i noge sinhronizovano uz duboko disanje. Preporučila bih još jednu vježbu, a ona se izvodi na način tako što ćete u ležećem položaju jednu nogu ispružite, a drugu zadržite savijenu na grudima. Nakon 10-30 sekundi držanja u tom položaju, promijenite noge.”

Pored gore navedenih primjera zagrijavanja i održavanja temperature zimi, mi vam donosimo još par prijedloga kako da se zagrijete…

Zimi je bolje piti beskofeinsku kavu

Kofein rashlađuje i zato nije dobar u zimskim danima. On blokira receptore u krvnim žilama i sprečava sužavanje zbog čega brže gube toplinu. Bolji izbor su beskofeinski napitci i biljni čajevi, piše “Daily Mail”.

Ruke u džepovima neće vas ugrijati

Kad nam je hladno, instinktivno stavljamo ruke u džepove. Bolje je držati ruke vani i lagano ih njihati prilikom kretanja jer se tako poboljšava cirkulaciju, a tijelo brže zagrijava.

Započnite dan proteinima

Hrana bogata proteinom brže zagrijava tijelo nego ugljikohidrati i masti. Organizam se treba više truditi da bi obradio proteine nego bilo koje druge sastojke zbog čega se poboljšava cirkulacija, a temperatura raste.

Dan je idealno započeti heljdinom kašom, orašastim plodovima i jogurtom jer će vas te namirnice zasigurno zagrijati, tvrdi britanska nutricionistica dr. Sarah Schenker. Heljdinu kašu možete zamijeniti i drugim žitaricama.

Vunena kapa nije najbolji izbor

Gotovo 30 posto topline organizam gubi kroz glavu, nos, uši i grlo. Zato je važno nositi kapu koja pokriva uši, a bolja je ona od flisa nego od vune jer djeluje poput izolacije i zadržava toplinu.

Osim kape, važno je pripaziti na disanje. Treba disati kroz nos, a ne kroz usta. Nos i sinusi filtriraju i zagrijavaju zrak pa se osjećamo toplo, dok se disanjem na usta zrak ne grije.

Razgibajte prste prije spavanja

Vježbanje i rastezanje ispod prekrivača zagrijat će tijelo. Dovoljno je 20 puta zgrčiti i izravnati nožne prste pa 10 puta kružnim pokretima rastegnuti gležnjeve. Te će vježbe poboljšati cirkulaciju i bit će vam toplije, ističe psihoterapeut Sammy Margo.

Nemojte zaboraviti na hidratantne kreme

Oštećena koža brže gubi toplinu zato što upala dovodi krv sve do površine. U posebnoj opasnosti su oni koji pate od ekcema i dermatitisa zato što se njihovo tijelo brže ohladi. Upravo je zbog toga u zimskim mjesecima važno pojačati beauty rutinu i kožu nahraniti intenzivnijim kremama.

Zagrijte papuče na radijatoru

U hladnijim mjesecima tijelo usporava dotok krvi u ekstremitete kako bi imalo više za vitalne organe. Zbog toga su noge često hladne. Dovoljno je papuče ili cipele staviti ispod radijatora ili još bolje, čarape na radijator, da bi se noge ugrijale i duže ostale tople.

Pripazite na torzo

Zimi treba pripaziti da je trbuh dobro zaštićen. Kako tijelo usporava dotok krvi u ekstremitete, ona se nakuplja u torzu pa ju je važno zagrijati. Potkošulje i majica ispod džempera pomoći će u zadržavanju topline.

Stolac za njihanje ima još jednu svrhu – grijanje

Sjedenje u stolcu za njihanje ne djeluje samo terapeutski na um već i na tijelo. Dok sjedite mirno, tijelo gubi toplinu zato što mišići miruju, no na stolcu za njihanje oni se gibaju i zagrijavaju.

Druženje s prijateljima grije

Ljudima koji se ne druže s prijateljima češće je hladnije nego onima koji vole popiti kavu ili otići na tulum s društvom, potvrdila je studija kanadskog Sveučilišta Toronto. Druženje skreće pažnju s temperature i pruža osjećaj topline.

Prisjećanje sretnih trenutaka grije

Evociranje sretnih trenutaka donosi osjećaj topline, pokazalo je istraživanje britanskog Univerziteta Southampton. Ispitanici su trebali razmisliti o prošlosti i potom procijeniti sobnu temperaturu. Oni koji su se s nostalgijom sjećali prošlosti osjećali su se toplije. Naučnici vjeruju da nostalgija ponovno stvara osjećaj fizičke ugode, te tako povećava toleranciju na hladnoću.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button