TuzlaU fokusu

Ljekari UKC-a Tuzla prvi u BiH operisali rijedak tumor nosa




U Univerzitetskom kliničkomcentru u Tuzli ljekari su prvi u BiH koji su operisali rijedak tumer na nosu 14- godišnjeg dječaka. Riječ  je o benignom tumoru koji raste u stražnje dijelu nosa. pojavljuje se isključivo kod dječaka u pubertetu.

Tumor može uništiti tkivo koje oblaže nosnu sluznicu i dovesti do krvarenja iz nosa. Takođe može spriječiti protok zraka, a svojim rastom se može proširiti na okolne strukture, sinuse, oči i moždanu šupljinu.

Pacijent je 14 – godišnji dječak koji je prije 6 mjeseci imao saobraćajnu nesreću. Dječak u zadnja 3 mjeseca ne diše na desnu nosnicu i ima česta krvarenja iz iste.

UKC Tuzla

“Naš pacijent je 14-godišnji dječak koji je prije 6 mjeseci imao saobraćajnu nesreću, a unazad 3 mjeseca ne diše na desnu nosnicu i ima česta krvarenja iz iste. Nakon dodatnih neuroradioloških pretraga i CT angiografije, postavljena je sumnja na juvenilni angiofibrom, koji je destruirao unutarnji zid očne duplje i dijelom bazu mozga sa endokranijalnom propagacijom, te je indicirano operativno liječenje”, rekao je dr. Altumbabić.

Pojasnio da je u prvom aktu na Klinici za neurohirurgiju urađena embolizacija krvnih sudova angiofibroma, koja je protekla uredno i bez komplikacija, nakon čega se u drugom aktu, na Klinici za bolesti uha, grla i nosa pristupilo hiruškom odstranjivanju tumora, gdje je tumor u cijelosti odstranjen, a nastali defekt rekonstruiran.

Kako je istakao dr. Altumbabić, rani postoperativni oporavak pacijenta protiče uredno. Proceduru embolizacije krvnih sudova angiofibroma izveli su doc. dr. Mirza Moranjkić i dr. Adnan Čičkušić, dok su operativni tim Klinike za bolesti uha, grla i nosa činili: dr. Hasan Altumbabić, dr. Emir Šehanović i dr. Zlatka Džinić-Jusufović, te anesteziolog, dr. Samir Hodžić, anestetičar Indira Okanović i instrumentar Alija Suljagić.

Prema riječima načelnika Klinike za bolesti uha, grla i nosa, doc. dr. Almira Salkića, do sada, operativno liječenje ovih tumora se obavljalo u zdravstvenim centrima van BiH.

“Zahvaljujući sprovođenju endovaskularne embolizacije, kao i upotrebi savremenih hirurških tehnika, po prvi puta se ova procedura uradila u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla, a prema nama dostupnim podacima i na nivou BiH. Ovaj slučaj je potvrdio da zahvaljujući multidisciplinarnom pristupu, stalnom educiranju i usavršavanju i najsloženija oboljenja, te njihovo liječenje, ne predstavljaju prepreku koja se ne može savladati”, rekao je doc. Salkić, saopćila je Služba za informisanje UKC-a Tuzla.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button