ArhivaIstaknuto

Edukacija odgajatelja/ica u ustanovama predškolskog odgoja: RAZVIJANJE ISPRAVNIH MEDIJSKIH NAVIKA KOD DJECE




Kako razvijati medijsku pismenost djece predškolskog uzrasta bila je tema radionice za odgajateljice i odgajatelje iz Hercegovačko-neretvanskog kantona, održane u Mostaru ovog vikenda. Predškolarci  provode i po nekoliko sati dnevno uz različite medije a da pri tome nisu osposobljena razlikovati medijski posredovanu stvarnost i stvarni život.

Jedna od predavačica, prof. dr. Zarfa Hrnjić Kuduzović smatra da medijsku pismenost treba početi razvijati već kod predškolaraca:

„Medijska pismenost će doprinijeti da uz pomoć roditelja i odgajatelja kod djece postepeno razvijamo naviku da pažljivije biraju i propituju sadržaj koji gledaju, a odrasli ih trebaju podsticati na razgovor o medijskim sadržajima.“

Uz zajedničko djelovanje s roditeljima, odgajatelji mogu usmjeriti djecu ka pravilnom korištenju medija i odabiru adekvatnog sadržaja. Prekomjerno izlaganje medijima, praćenje sadržaja neprimjerenih njihovoj dobi i usvajanje negativnih modela ponašanja neke su od posljedica na koje su ukazale odgajatelji/ce zbog čega smatraju potrebnim da djeca uče o medijima od najranijeg uzrasta.

„Shvatili smo kolika je važnost medija danas u odgoju djece. Potrebne su nam smjernice i dodatna edukacija kako iskoristiti medije u radu s djecom. Isto tako moramo suzbijati različite negativne uticaje medija“ – rekla je odgajateljica Šejla Pirkić, učesnica radionice.

Radionica je rezultirala preporukama i primjerima kako elemente medijske pismenosti uključiti u rad s djecom predškolskog uzrasta, kako djecu usmjeravati na korisne sadržaje i kreativno korištenje medija.

Bila je to nakon Tuzle i Bihaća, treća u nizu radionica „Medijski odgoj predškolaraca“, a uskoro će biti održane i radionice u Sarajevu i Zenici. S ciljem podsticanja uključivanja kreativnih oblika medijske pismenosti u predškolske programe, objavljen je nagradni javni poziv za dobre prakse/primjere medijskog obrazovanja u vrtićima. Zainteresovane odgajateljice i odgajatelji primjere dobre prakse mogu dostaviti na email medianatz@gmail.com do 01. februara 2020., a rezultati će biti objavljeni 10. februara.

Radionice i nagradni javni proziv dio su projekta „Razvijanje metodičko- pedagoških kapaciteta odgajatelj/ic/a u ustanovama predškolskog odgoja za rad sa djecom u području medijske pismenosti” koji realizuju „Radio Kameleon- Otvorena mreža ljudskih prava i demokratije“ i „Asocijacija za medijsku edukaciju, demokratizaciju i istraživanje MEDIANA“, a uz podršku Evropske unije.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button