
Zastupnici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojili su u prvom čitanju jedan od dva pravosudna zakona, čije usklađivanje sa regulativama Evropske unije traži Brisel.
Zakonu predstoji usvajanje u drugom čitanju, kao i kompletna procedura u Domu naroda.
Na 36. hitnoj sjednici održanoj u Sarajevu razmatrane su dvije tačke dnevnog reda: Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Sudu BiH. Usvojen je prijedlog o VSTV-u, dok je prijedlog o Sudu BiH vraćen Ustavnopravnoj komisiji na ponovno odlučivanje, budući da je ranije dobio negativno mišljenje.
Oba zakona ušla su u proceduru po skraćenom postupku, što znači da će proći i amandmansku fazu, ali u kraćim rokovima od uobičajenih. Predlagači zakona bili su opozicioni zastupnici iz Republike Srpske: Darko Babalj, Branislav Borenović, Mira Pekić, Nenad Grković i Mladen Bosić.
Tokom rasprave, Edin Ramić (SDA) istaknuo je da paralelno sazivanje sjednice u Domu naroda BiH, gdje se razmatraju prijedlozi iz Ministarstva pravde, pokazuje postojanje “prešutne saglasnosti koalicije” da zakoni budu usvojeni. Milan Petković (Ujedinjena Srpska) osporio je predlagače, tvrdeći da “pet poslanika, koji nisu stručni, ne može provoditi reformu pravosuđa”. Međutim, resorni ministar Davor Bunoza naglasio je da je prijedlog sličan njegovom i da se može dodatno unaprijediti kroz amandmane.
Mladen Bosić (SDS) odgovorio je da se radi o političkoj inicijativi, a ne pravnoj proceduri, te da je cilj pokazati EU spremnost na reforme. Dodao je da su prijedlozi zakona ranije bili usaglašeni u Ministarstvu pravde, ali nisu pušteni iz političkih razloga.
Sanja Vulić (SNSD) složila se s Borenovićem (PDP) o potrebi uvođenja reda u pravosuđe, ali je naglasila da SNSD neće podržati opozicione prijedloge iz principijelnih razloga, već samo one koje predloži ministar Bunoza.
Redovna sjednica Predstavničkog doma BiH zakazana je za 22. januar u 11 sati, dok će Dom naroda sutra održati hitnu sjednicu na kojoj će razmatrati prijedloge zakona o VSTV-u i Sudu BiH iz Ministarstva pravde BiH. U suštini, prijedlozi su gotovo identični onima koji su danas razmatrani u Predstavničkom domu.


