SPORT U BIH: Najveći uspjesi i razočarenja u 2015. godini (VIDEO)

Svaka godina u sportu donese poneke uspove i padove, dobre i loše rezultate. Upravo je takva bila 2015. godina kada je u pitanju bh. sport.

USPJESI

“U moru” sjajnih rezultata naših sportista i reprezentativnih selekcija, izdvajamo četiri koja su sve Bosance i Hercegovce učinili ponosnim.

Avgust mjesec bio je rezervisan za kadetski Eurobasket u Litvaniji. Naša selekcija nije na turnir otišla kao jedna od favorita, ali smo se pritajno nadali dobrom rezultatu nakon zlatne medalje na Evropskim igrama mladih u Gruziji.

Naši mladi košarkaši, predvođeni sjajnim trenerom Josipom Pandžom i MVP-em prvenstva i najvećim talentom bh. košarke Džananom Musom, osvojili su titulu prvaka Evrope. U finalu je savladana domaća Litvanija, uslijedilo je veliko slavlje širom zemlje, a sve je kulminiralo nevjerovatnim dočekom pred 50.000 ljudi u Sarajevu.

Drugi značajan rezultat za bh. sport ove godine ostvario je Amel Tuka. Najbolji bh. atletičar krajem avgusta osvojio je bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu, prvu ikada atletsku medalju za našu zemlju.

Tuka je pun samopouzdanja otputovao u Peking nakon sjajnih rezultata u Dijamantskoj ligi, te na kraju zasluženo, u disciplini 800 metara osvojio treće mjesto. Tuka je kasnije proglašen i najboljim sportistom BiH za ovu godinu.

U oktobru je u Njemačkoj održano Evropsko prvenstvo u sjedećoj odbojci. Naši momci opravdali su ulogu favorita i pobjedom 3:0 protiv domaće selekcije po deveti put postali prvaci Starog kontinenta.

Larisa Cerić, jedna od najuspješnijih sportistkinja BiH, u oktobru je osvojila prvu Grand Slam medalju u judou za našu zemlju. Larisa je u kategoriji preko 70 kilograma osvojila bronzanu medalju u Parizu i nikad veći broj bodova na jednom takmičenju (200).

RAZOČARENJA

U 2015. godini svakako treba izdvojiti premijerni nastup rukometne reprezentacije BiH na SP u Kataru. Ostvarena je jedna pobjeda protiv Irana, te su zabilježena četiri poraza. Uslijedile su i loše kvalifikacije za EP, takmičenje koje ćemo propustiti početkom naredne godine.

Razočarali su nas i fudbaleri. Loš start kvalifikacija za EP, u možda, nikad lakšoj grupi i sistemu takmičenja, pokazao se na kraju kobnim. Sušić je dobio otkaz na klupi, naslijedio ga je Baždarević i napravio dobre rezultate. Ipak, pored Irske u baražu se nije moglo.

Košarkaška reprezentacija BiH igrala je Eurobasket u Francuskoj. Bez tri najbolja igrača (Teletović, Nurkić i Đedović) naši su bili napadački limitirani i sa takvim sastavom čak uspjeli izvući jednu pobjedu (protiv Izraela).