Svijet

Za nevakcinisane Amerikance slijede ogromni finansijski troškovi













Nevakcinisani protiv koronavirusa mogli bi imati nezanemarljive finansijske troškove. Portal američkog poslovnog televizijskog kanala CNBC izdvojio je šest znatnih troškova.

Nevakcinacija se odražava na mogućnost zaposlenja, osiguranje radnika, troškove zdravstvene zaštite, obrazovanje, (ne)mogućnost odlaska na odmor i troškove sahrane.

Zapošljavanje

Možda će Vas zanimati i:

U Sjedinjenim Američkim Državama i drugim zemljama sve je više kompanija koje obavezuju na vakcinaciju, odnosno uskraćuju zaposlenje onima koji se ne žele vakcinisati. Northwell Health, najveći zdravstveni sistem u saveznoj državi New York, otpustio je 1.400 radnika koji se nisu željeli vakcinisati.

“Najveći trošak je gubitak posla. To postaje pitanje za sve veći broj ljudi, jer je sve više firmi koje obavezuju na vakcinaciju”, napomenula je potpredsjednica Fondacije Kaiser Family Cynthia Cox .

Pojedine kompanije traže i da članovi porodica radnika budu vakcinisani. Nadležni za zdravstveni sistem u Louisiani ukazali su da će dodatno naplaćivati 200 dolara troškova zdravstvene zaštite ako supružnici ili partnera zaposlenih u zdravstvenom sektoru ne budu vakcinisani.

Osiguranje radnika

Pojedine firme imaju drugačiji pristup. To znači da su se neke od njih odlučile na to da povećaju troškove osiguranja radnicima kojinisu vakcinisani. Primjer toga je Delta Air Lines koja je te troškove povećala za 200 dolara mjesečno. Osiguravajuće kuće također razmatraju i veće troškove za pušače.

Zdravstveni troškovi

Cijena zdravstvenog tretmana za nevakcinisane mogla bi biti veća. Prema pisanju CNBC-a, u SAD-u je 97 posto nevakcinisanih među onima koji su hospitalizirani zbog zaraze koronavirusom.

Na početku koronavirusa većinom osiguravajućih polica bili su pokriveni troškovi liječenja od koronavirusa. Sada se to mijenja, tj. sve je više onih koji će morati platiti bolničko liječenje od koronavirusa.

Prema Fondaciji Kaiser Family, od jula do augusta ove godine troškovi zdravstvenog sistema za liječenje nevakcinisanih od koronavirusa u SAD-u iznosili su 5,7 milijardi dolara.

U SAD-u se razmatra da nevakcinisani plaćaju testiranje na koronavirusa. Minimalna cijena testiranja je 20 dolara.

Obrazovanje

Sve je više i obrazovnih ustanova koje prosvjetne radnike, druge zaposlenike i učenike, studente obavezuju na vakcinaciju. Među tim ustanovama je i 500 visokoobrazovnih. Studenti koji nisu vakcinisani neće moći pohađati kabinetsku nastavu te će im biti uskraćeni pojedini benefiti.

Predsjednica Asocijacije američkih fakulteta i univerziteta Lynn Pasquerella ocijenila je da će to biti veliki gubitak za studente.

Izgledno je da će se i studentima naplaćivati testiranje na koronavirus ukoliko žele ući u fakultet. U najgorem slučaju mogli bi ostati bez stipendije. Upravo to se desilo jednom studentu na američkom Univerzitetu Brigham Young – izgubio je stipendiju od 200.000 dolara, jer se nije želio vakcinisati, piše britanski list Daily Mail.

Odlazak na odmor

Pandemija koronavirusa je znatno promijenila način putovanja, tj. odlaska na odmor. Primjera radi, kompanija Carnival za kruzer putovanja će od nevakcinisanih putnika tražiti da sami plate osiguranje za putovanje i 150 dolara za testiranje na koronavirus. Ovi i drugi troškovi neće postojati za vakcinisane.

Troškovi za nevakcinisane neće izostati i prilikom drugih oblika putovanja. To je posljedica toga što će od njih biti traženo učestalo testiranje na koronavirus – svako testiranje značit će trošak.

Troškovi sahrane

U SAD-u će srodnici preminulih od koronavirus imati veće troškove sahrane. Prema Centru za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti (CDC), 11 puta je više izgledno da će od koronavirusa preminuti osoba koja nije vakcinisana, piše CNBC.

Izvor: Klix.ba



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button