Večeras dva evropska klasika na prvenstvu: Sudar dvije najtrofejnije selekcije Starog kontinenta

Večeras ćemo saznati prve polufinaliste ovogodišnjeg evropskog prvenstva u Njemačkoj. Poslije dva dana pauze nakon osmine finala gledat ćemo dvije fudbalske poslastice: Njemačka-Španija i Francuska-Portugal.

Njemačka – Španija (18 sati; Stuttgart)

MHP Arena u Stuttgartu bit će od 18 sati domaćin okršaja dvije reprezentacije koje su u dosadašnjoj historiji prvenstva Evrope, u najviše navrata stigle do trona. Njemačka i Španije popele su se na krov Starog kontinenta po tri puta.

Španci su u dosadašnjem toku Eura ruku na srce pokazali najviše. Odlično je Luis de la Fuente spojio mladost i iskustvo te pozicionirao “Crvenu furiju” kao glavnog kandidata za titulu.

Španci su furiozno prošli grupnu fazu. Pobijedili su Hrvatsku 3:0, Italiju i Gruziju po 1:0 i završili prvi dio takmičenja bez primljenog gola.

U osmini finala eliminisali su najpozitivnije iznenađenje Eura i debitante na velikim takmičenjima, tim Gruzije sa 4:1.

Nijemci su odličnoj otvorili takmičenje i sa pet golova ispratili Škotsku (5:1). Uslijedila je slabija predstava, ali i jači protivnik. Tako su Mađare savladali malo teže (2:0). Onda su na red došli neugodni Švicarci, na tom meču sastav Juliana Nagelsmanna spasio je poraza Nichlas Fullkrug u posljednjim sekundama meča (1:1).

Imali su Nijemci sreće protiv Danaca u osmini finala. Skandinavski tim pružio je sjajan otpor, došli su i do vodstva, ali zbog minimalnog ofsajda gol im je poništen. Shvatili su tada fudbaleri “Elfa” da se moraju uozbiljiti u nastavku i prelomili su meč trijumfom 2:0.

Francuska – Portugal (21 sat; Hamburg)

Viceprvaci svijeta nisu blistali na Evropskom prvenstvu od početka, ali bez obzira na to našli su se među osam najboljih reprezentacija Evrope.

Prvu utakmicu slavili su autogolom protiv Austrije, koja je mogla da se meč okrenuo u drugom smjeru i pobijediti.

Drugi meč odigrali su bez golova sa Holanđanima. I na tom susretu stvorili su više prilika, ali na kraju pogodaka nije bilo. Imali su malo i sreće, jer je gol Xavija Simonsa poništen u 69. minutu.

Onda su ponovo upisali remi protiv Poljske, te sa druge pozicije prošli dalje iz grupe.

Start nokaut faze stavio je pred Trikolore Belgiju, a Francuzi su opet slavili autogolom u završnici utakmice, kada je Kolo Muani šutirao a Vertonghen u pokušaju da izblokira udarac, skrenuo loptu u gol pored golmana Casteelsa.

Portugalci su odlično otvorili Euro, ali kako je prvenstvo odmicalo, tako su igrali sve lošije.

Prvi meč u Njemačkoj slavili su protiv Češke, nakon drame i preokreta 2:1 u 92. minutu. Drugi su dominantno riješili Tursku, a onda je došao šok i poraz od debitanata Gruzijaca, iako je ruku na srce selektor Roberto Martinez odmarao većinu startera na tom meču.

Raspoloženi i hrabri Slovenci dočekali su favorizovane Portugalce u osmini finala. Namučio se Selecao. 120 minuta golova nije bilo, Ronaldo je promašio penal, Matjaž Kek i družina bili su nadomak sentzacije, ali se onda ukazao Diogo Costa, koji je zaključao svoj gol u penal seriji i odveo Portugal dalje.

Večeras ćemo saznati i prvi par polufinala, nakon što svoje mečeve završe Njemačka – Španija i Francuska – Portugal.