PolitikaRegion

Vučić: Srbija ima najintenzivniju vojnu saradnju sa Mađarskom u regionu

Stvaranje vojnog saveza

Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, izjavio je danas nakon sastanka s ministrom odbrane Mađarske, Krištofom Salai-Bobrovnickim, da je Srbija ostvarila najrazvijeniju i najintenzivniju saradnju u oblasti odbrane sa Mađarskom u regionu.

 

Također, Vučić je izrazio uvjerenje da će zajedničke aktivnosti između ove dvije zemlje nastaviti da se razvijaju, te da bi to moglo dovesti do stvaranja vojnog saveza ili alijanse između Srbije i Mađarske u budućnosti.

Vučić je na zajedničkoj konferenciji nakon potpisivanja Plana bilateralne vojne saradnje za 2025. godinu naglasio da je današnji dokument nastavak realizacije strateške saradnje u oblasti odbrane, koja je postignuta 2023. godine. Kako je rekao, ovo je značajan korak ka daljem jačanju vojnih veza između dvije zemlje.

„Počastvovan sam što imam priliku da ugostim ministra Salai-Bobrovnickog, jer je ovo nastavak naše veoma značajne saradnje. Srbi i Mađari imaju najrazvijeniju i najintenzivniju vojnu saradnju u regionu, koja uključuje bilateralne i multinacionalne vojne vježbe, kao i vojno-tehničku saradnju“, izjavio je Vučić, prenosi Telegraf.rs.

Predsjednik Srbije je istakao da će 2025. godina doneti najveći broj zajedničkih aktivnosti dosad. Ove godine dogovoreno je čak 79 aktivnosti, gotovo dvostruko više nego 2023. godine, kada je bilo 48.

Vučić je podsjetio da su odnosi Srbije i Mađarske kroz istoriju, posebno tokom 1999. godine, imali ključnu ulogu u održavanju stabilnosti u regionu. Premijer Mađarske, Viktor Orban, i njegova vlada imali su značajnu ulogu u obezbjeđivanju mira, kada su odbili dozvoliti kopnenu invaziju sa teritorije Mađarske tokom NATO bombardovanja.

„Danas, 26 godina kasnije, naš cilj je graditi još čvršće strateške odnose, te vjerujemo da će naš dogovor o zajedničkim aktivnostima nastaviti ka daljem približavanju, potencijalno stvarajući vojnu alijansu ili savez između Srbije i Mađarske“, zaključio je Vučić.

Srbija i Mađarska nastavljaju da produbljuju vojnu saradnju, što ima velike strateške i sigurnosne implikacije za obe zemlje, ali i za širi region. Ovaj napredak u bilateralnim odnosima dolazi u vremenu kada se evropska i globalna politička situacija brzo mijenjaju, što čini ovakvu saradnju još značajnijom.

Možda će Vas zanimati i: