BiH

Reakcije na presudu Radovanu Karadžiću: Kazna je preblaga, ali je pravda dostižna!













Sudsko vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) proglasilo je krivim bivšeg predsjednika Republike Srpske i vrhovnog zapovjednika Vojske RS-a, Radovana Karadžića, za genocid u Srebrenici i još devet tačaka optužnice koje se odnose na zločine protiv čovječnosti te kršenja zakona ili običaja ratovanja u BiH. Karadžiću je izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od 40 godina zatvora.

Karadžić je oslobođen odgovornosti po prvoj tački optužnice koja ga je teretila za genocid u sedam općina – Bratuncu, Ključu, Foči, Prijedoru, Sanskom Mostu,Vlasenici i Zvorniku.

“Ovaj genocid koji je potvrđen u Srebrenici, to je ono sa čime mi živimo. Kazna zatvora od 40 godina koju je dobio, za njega sa obzirom na njegove godine otprilike znači doživotni, iako bih ja voljela da je u presudi pisalo da je doživotna. Majke koje ni dan danas nisu pronašle kosti svoje djece, a isto to je i u Prijedoru i u drugim dijelovima gdje nije potvrđen genocid – to mi je malo žao. Sa druge strane, završiti će svoj život na robiji i to je ono nešto što na određen način predstavlja satisfakciju za žrtve”, izjavila je Munira Beba Hadžić, iz Udruženja BOSFAM.

“Ovo je prvostepena presuda na koju se može očekivati prigovor, no, činjenično stanje je da je Karadžić kriv za 10 od 11 tačaka optužnice. Mogu reći da je ovo mala satisfakcija za sve što je učinio, ali ovo je samo dokaz da je pravda dostižna, samo je pitanje vremena kada. 40 godina zatvora na Karadžićeve godine praktički djeluje kao doživotna kazna. Mislim da mnogi neće biti zadovoljni, međutim, smatram da smo vidjeli da postoje elementi pravde i pravednog suđenja koji dokazuju da će svi oni koji su počinili neki zločin biti kažnjeni”, za Kameleon kaže Selim Bešlagić, bivši gradonačelnik Tuzle.

“Mislim da je presuda sjajna, a kazna preblaga. Sjajno je što svi fakti za koje je Karadžić optužen navedeni u presudi. To je izuzetno značajan dokument za koje ćemo, tek kad prođe malo vremena, shvatiti koliko je on važan. Kada prebrojimo ljude koji su ubijeni, protjerani, i one koji su ostali bez svojih domova i kada čujemo da sudija kaže da je moguće izreći kumulativnu kaznu, 40 godina je stvarno malo”, komentarisala je novinarka Rubina Čengić.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button