Prema novom istraživanju, koje je sprovedeno na globalnom nivou, pojava depresije i anksioznosti kod mladih osoba udvostručila se tokom pandemije koronavirusa.
Svaki četvrti adolescent u svijetu pati od simptoma depresije, dok svaki peti pati od simptoma anskioznosti.
„Rezultati ovog istraživanja ukazuju na to da je pandemija izazvala globalnu krizu mentalnog zdravlja mladih“, izjavila je Šeri Madigan, autorka istraživanja i profesorka psihologije na Univerzitetu u Kalgariju.
Kako je vrijeme prolazilo, simptomi su se sve više pogoršavali. Oni su posljedica izolacije, porodičnih i finansijskih problema i poteškoća sa kojim su se mladi suočili zbog prelaska na online nastavu.
Istraživanje objavljeno u medicinskom časopisu JAMA Pediatrics obuhvatilo je više od 80.000 učesnika na globalnom nivou uzrasta od četiri do 17 godina, a prosječna starost bila je 13 godina. Korišćeni su empirijski klinički podaci o depresiji i anksioznosti prikupljeni sa područja istočne Azije, Evrope, Amerike i Bliskog istoka, prenosi Eurekalert.
„Djeca i mladi su se tokom pandemije suočili s ogromnim promjenama koje su prouzrokovale stres. Kad problemi s mentalnim zdravljem traju i ne riješe se na odgovarajući način, može da dođe do trajnih posljedica“, istakla je Madigan.
Hronični stres i nestabilnost koju djeca doživljavaju može da dovede do osjećaja beznađa, što je jedan od glavnih prediktora samoubistva.
Istraživanje je također otkrilo da starija djeca više obolijevaju od mlađe zbog puberteta i hormonalnih promjena koje se javljaju zbog manjka društvene interakcije.
Izvor: Rs.n1info.com