Lifestyle

Kosa bez ovih stvari ne može biti zdrava!













Ukoliko imaš bilo koji problem sa kosom, ovo je tekst za tebe! Ne samo da ti ovim savjetima mogu pomoći da tvoja kosa izgleda, prije svega zdravo, sjajno i blistavo, već ću ti reći i kako da zaustaviš opadanje i gubitak kose!

Saznaj koji su to trikovi uz pomoć kojih će tvoja kosa uvijek izgledati lijepo, koje su to stvari bez kojih lijepa kosa ne može i kako da je pravilno njeguješ!

Lijepa i njegovana kosa jeste kruna ženske ljepote, ono na šta smo sve mi veoma ponosne. Kosa je naš zaštitni znak, simbol ženstvenosti, a da bi kosa bila kao sa reklama, treba joj svakodnevna njega.

Otkrij koji su to prvi koraci koje bi trebalo preduzeti, kako bi imala savršenu kosu svaki dan! Da krenemo redom….

  • Možda zvuči nevjerovatno, ali redovnim šišanjem krajeva kosa brže raste. I ne samo to – redovnim šišanjem, tvoja kosa postaje zdravija. Zato, nemoj izbjegavati redovno šišanje i misliti da će tvoja kosa biti duža ili zdravija ukoliko je ne kratiš na svakih šest do osam nedjelja. Ovo zlatno pravilo se odnosi na sve dužine kose, pa bilo da imaš dugu ili kratku, ili nešto između, znaj da bez redovnog šišanja nema ni zdrave kose. Takođe, ovo važi i za sve tipove kose. Šta dobijaš redovnim šišanjem? Pa, osim što će kosa biti zdrava, možeš poboljšati i njen cjelokupan izgled, spriječiti dalja oštećenja kao što su ispucali krajevi, pucanje dlake…
  • Nakon što opereš kosu šamponom i naneseš regenerator na krajeve i srednji dio kose, veoma je važno da kosu ispereš hladnom vodom. Zašto? Pa, hladna voda može zadržati vlagu i pojačati sjaj kose. Topla voda, naprotiv, može isušiti kosu jer uklanja prirodna ulja i vlagu, što dalje može doprinijeti da tvoja kosa postane lomljiva.
  • Izbor šampona i regeneratora su podjednako važni za zdravu kosu. Izaberi šampon i regenerator koji su formulisani posebno za tvoj tip kose. Na primjer, ako farbaš kosu, koristi šampon za farbanu kosu. Ako je tvoja kosa oštećena ili hemijski tretirana, razmisli o šamponu „2 u 1“. Korištenje regeneratora može značajno poboljšati izgled oštećene kose, a može i povećati sjaj, smanjiti elektricitet i pružiti zaštitu od štetnih UV zraka.
  • Način na koji pereš kosu govori dosta o njenom zdravlju. Takođe, i preparate koje koristiš kako bi poboljšala izgled i zdravlje svoje kose, takođe idu u prilog ovome. Ako je tvoja kosa masna, češće je peri. Ako ti je tjeme masno, možda ćeš morati da ga pereš jednom dnevno. Kako stariš, tvoje tjeme proizvodi manje ulja, tako da možda nećeš morati da pereš kosu tako često. Međutim, ako vidiš ljuspice u kosi, to može dovesti do peruti i drugih bolesti kože glave. Zato, kada pereš kosu, koncentriši se prije svega na čišćenje tjemena, a ne na pranje cijele dužine kose.
  • Ako imaš hemijski tretiranu kosu, tvoja kosa je vjerovatno suha, pa je onda moraš rijeđe prati. Ono što joj je potrebno jeste dodatna hidratacija, pa možeš da dodaš u šampon nekoliko kapi ulja za kosu – ova ulja sadrže neophodne zasićene trans masti, minerale i komplekse vitamina koji će oporaviti tvoju kosu, i što je najvažnije, suha kosa će postati tvoja prošlost! Čičkovo, kokosovo, ricinusovo, ulje od makadamije, bademovo ulje ili ulje od lavande… Izbor je veliki, na tebi je da ispitaš koje ti najviše odgovara.
  • Izbor četke za kosu je takođe važan: biraj onu koja je napravljena od prirodnih vlakana jer prilikom češljanja neće doći do elektriciteta, pa samim tim i pucanja dlake i lomljenja kose. Kad god treba da češljaš kosu, drži kosu za vrhove i češljaj je kratkim, laganim potezima. Polahko kreni od tjemena do krajeva i to lagano, sve dok češalj kroz kosu prolazi glatko, bez mršenja kose.
  • Izbor peškira takođe je veoma važan! Koristi peškir napravljen od mikrovlakana umjesto pamučnog peškira, jer peškiri koji su napravljeni od mikrovlakana mogu sprečiti kovrdžanje kose. Takođe, trljanje kose peškirom dovodi do lomljenja i nepotrebne suhoće kose. Umjesto grubog trljanja kose, dovoljno je samo da nježno utapkaš višak vode i ostaviš kosu da se osuši bez pretjeranog trljanja peškirom.
  • Ne igraj se kosom! Nemoj je vrtiti oko prsta, stalno provjeravati i namještati. Kosa se tako brže masti, ali i kida i lomi. Takođe, kada je opereš, nemoj je odmah češljati niti vezivati u rep, jer ćeš je tako samo brže oštetiti. Kosa voli slobodu, pa onda neka slobodno i pada.
  • Gelovi i kreme za kosu se mogu nakupiti, nataložiti u kosi, što dovodi do problema. Ljuspice, masnoća i iritacija mogu se pojaviti ako koristiš previše proizvoda ili ga ostaviš da odstoji predugo. Ako ipak koristiš dugotrajan proizvod za kosu, isperi ga na kraju dana, kako bi osvježila kosu. Takođe bi trebalo da odmaraš kosu od proizvoda s vremena na vrijeme, posebno ako ih koristiš svaki dan.
  • Ponekad, kosa opada, što od stresa, što od promjene vremena. Tako, ponekad se desi da u ruci ostane i više kose nego što si očekivala. Šta onda? Kosa može da prestane da opada uz pomoć šampona i to je jedno od najlogičnijih rešenja kada je opadanje kose u pitanju. Takođe, tu su druga rešenja koja možeš potražiti kada imaš ovaj problem. Na primjer, bijeli luk se pokazao kao odličan u borbi protiv opadanja kose. Dovoljno je da očistiš bijeli luk, iscijediš sok iz njega i naneseš ga na korijen kose. Ostaviš da odstoji 10-15 minuta i ispereš. Ovaj postupak možeš ponoviti 2-3 puta u toku nedjelje, a prve rezultate ćeš primijetiti nakon mjesec dana.
  • Farbanje kose može isušiti kosu ili je oštetiti. Koristi farbu što je manje moguće. Sačekaj najmanje 8-10 nedelja između farbanja kako bi kosa imala priliku da se oporavi.
  • Kao dobar tretman za kosu pokazale su se i razičite maske za kosu. Neke od njih možeš kupiti – ima ih sa voćnim kiselinama, dodacima biljaka ili sa uljima, a možeš ih i sama napraviti.

Šta ne treba raditi ako želiš zdravu kosu

  • Kosa, kao i koža, ne treba biti izložena suncu. Štetni UV zraci mogu oštetiti, ali i izbijeliti tvoju kosu. Tako da, ako baš moraš da budeš na suncu, stavi šeširić, to će zaštititi tvoju kosu.
  • Nemoj mučiti svoju kosu farbanjem, feniranjem, i peglanjem. To isušuje kosu, dlaka puca, i kao rezultat toga, dobijaš kosu nalik slami. Umjesto toga, dozvoli kosi da “odmori”.
  • Takođe, stalno vezivanje kose u rep dovodi do lomljenja kose, kao i do opadanja. Izbegavaj često vezivanje kose, a umesto toga, pusti kosu da slobodno pada. Prijaće joj promena.
  • Pogrešna upotreba regeneratora još jedan je od činilaca koji mogu negativno djelovati na kosu. Regenerator je namenjen hidratatciji kose, a ako ga pogrešno koristiš može imati suprotno dejstvo od onoga koje mu je namjenjeno. Regenerator nanosiš na krajeve, kao i na središnji dio kose, nipošto ga ne treba stavljati na korijen kose jer hranljive materije iz balzama mogu otežati kosu u korijenu. Vrhovi su najstariji dio tvoje kose i obično su najviše skloni oštećenjima. Međutim, korijeni su najnoviji dio kose i prirodno su hidrirani iz ulja proizvedenih u folikulu dlake.
  • Takođe, topla voda ne prija kosi. Baš naprotiv! Hladna voda daje joj sjaj, a topla ili vruća voda loše utiču na kosu, pa kada pereš kosu, nikako ne koristi toplu vodu.
  • Loša ishrana može doprinijeti i lošem kvalitetu kose. Tvom tijelu je potrebna izbalansirana ishrana puna proteina i hranljivih materija koja će pozitivno delovati i na tvoju kosu. Loša ishrana sa niskim sadržajem proteina i strogim ograničenjem kalorija može dovesti do toga da kosa pređe u fazu mirovanja, uzrokujući privremeni gubitak kose. Namirnice poput lososa, oraha, jaja i avokada tvojoj kosi će obezbjediti prijekopotrebne aminokiseline koje su joj neophodne.

Kvalitetna i jaka kosa je dar prirode, ali…

Prije svega, sa kvalitetnom i jakom kosom se rodiš. Ta činjenica ima svojih prednosti, ali i mane. Prednosti leže u tome što možeš sa takvom kosom bukvalno sve – kada je ispraviš – ravna je, kada poželiš lokne – imaš ih! Sve stoji na svom mjestu, bez greške! Mane kod ovakve kose jesu te da ti je kosa suha, i da bez feniranja i dodatnog tretiranja, ovakva kosa izgleda jako neuredno, oštro i bez oblika.

Ponekad imaš utisak da na glavi imaš dva tipa kose – onaj talasasti i onaj ravni, odnosno mješavinu ova dva tipa kose. A povrh svega, takva kosa je gusta, ima je dosta i posebno kada si u PMS-u, ovakva kosa izgleda još gore. Ono što možeš da uradiš jeste da naučiš kako da je održavaš, njeguješ, da joj se posvetiš, jer kosa je ono što je jedan od tvojih glavnih aduta.

Duga ili kratka, sa puno volumena ili ravna i sjajna kosa, sasvim je svejedno. Ono što je zaista važno, jeste zdrava kosa koja ne bi mogla da postoji bez svih caka i proizvod na prirodnoj bazi koji čine svakodnevnu njegu zdrave kose.

Zlatno pravilo: najbolja stvar koju možeš da učiniš za svoju kosu jeste da je ostaviš na miru, bukvalno.

Pronađi proizvode koji odgovaraju baš tvom tipu kose, pusti je da slobodno leprša na vjetru, pa nije smak svijeta ako sebi dozvoliš dan ili dva da ti kosa ne bude isfenirana ili ispeglana!

Na kraju krajeva, ne moraš da je farbaš farbama, imaš i druge mogućnosti: sjeti se kako su naše bake bojile kosu! Mnoge biljke mogu da promijene boju tvoje kose, na primjer, limun i kamilica se koriste za plavu kosu, cvekla za crvenu, mrkva i narandža za narandžastu… Takođe, i kana je bolja od farbe, ali ona suši kosu, pa je bolje rješenje ako ti je kosa masna.

Oslušni i osloni se na prirodu, jer u prirodi imaš rješenje kako za svaku bolest, tako i za svaki problem koji se tiče ljepote.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button