Tuzla

Kolegij gradonačelnika Tuzle: Za čišći zrak potrebni milioni od Federacije BiH




Kolegij Gradonačelnika Tuzle usvojio je danas dvije inicijative i jedan zaključak u vezi s rješavanjem problema zagađenja zraka, koje će biti proslijeđene Gradskom vijeću na usvajanje. Incijativama se traži da federalni nivo vlasti preduzme korake na smanjenjenju zagađenja zraka u Tuzli.

Parlamentu i Vladi FBiH upućena je inicijativa kojom se traži da se Elektroprivredi BiH vrati oduzeta akumulirana dobit, koja iznosi više od 60 miliona maraka, te de se taj novac, uz više od 30 miliona kojim raspolaže Fond za zaštitu okoliša FBiH, uloži u ugradnju uređaja za odsumporavanje u Termoelektrani BiH.

Također, od Parlamenta i Vlade FBiH zatražene su izmjene zakona kojim se regulira raspodjela dobiti novca od hidro i termoelektrana. Kako je rečeno na Kolegiju općine Jablanica, Konjic, Mostar, Tomislavgrad, Livno i Prozor/Rama, prime šest puta više novca od naknada po megavatu proizvedene energije od Tuzle i Kaknja.

Ukoliko druga incijativa ne bude realizirana, usvojen je zaključak da se Grad Tuzla obrati Ustavnom sudu FBiH.

Gradonačelnik Jasmin Imamović naglasio je da sve gradske kapacitete treba staviti u funkciju toplifikacije, iako smatra da više od 90 posto zagađenosti zraka uzrokuje Termoelektrana Tuzla.

– Mislim da sav novac od Termoelektrane Tuzla, koji za godinu iznosi 5,3 miliona maraka, treba iskoristiti na smanjenje individulanih ložišta. Usaglašavat ćemo sa klubovima u Gradskom vijeću i očekujem rebelans budžeta – naglasio je Imamović.

Ovo je očit zaokret u politici Grada jer se novac od Termoelektrane, između ostalog, usmjeravao za finansiranje Narodnog pozorišta Tuzla i Narodne i univerzitetske biblioteke “Derviš Sušić”.

– Ako znamo da Termoelektrana spali 3,8 miliona tona uglja i da u zrak ispusti 50.000 tona sumpora, onda je jasno da tražimo uređaje za odsumporavanje, koje ćemo svakako morati uvesti zbog direktiva Evropske unije. Da Termoelektrana Tuzla ima te uređaje, u zraku bismo imali 90 posto manje SO2 – kaže gradonačelnik Imamović.

Na činjenicu da vrijednosti sumpordioksida u zraku ove jeseni i zime niti jednom nisu dovele do proglašenja epizoda, ali da su skoro svakodnevni problem lebdeće čestice PM 2.5, koje su rezultat zagađenja iz individualnih ložišta i automobila gradonačelnik kaže:

– Neka svako od nas uradi ono što je do njega. Vlada FBiH treba da naloži da se ide sa uređajima za odsumporavanje. Mi želimo povećati broj priključenih na daljinsko grijanje. Tempo toplifikacije mora se ubrzati.

Očito je da je nakon velikog pritiska javnosti gradonačelnik shvatio za šta se moraju koristiti novci od Termoelektrane, a to je prije svega toplifikacija i ekološki projekti. Zanimljivo je da na dašanjem Kolegiju nije bilo riječi o tome na šta je potrošeno 16 miliona KM koje su se u gradski budžet slile u prethodne tri godine, po osnovu šteta koje preuzrokuje rad Termoelektrane TUzla.

Gradsko vijeće Tuzle sutra će raspravljati o predloženim incijativama u okviru posebne tačke dnevnog reda posvećene zagađenju zraka.

 

Izvor:Faktor



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button