Muči vas nesanica? Pročitajte nekoliko jednostavnih savjeta koji će vam pomoći da je pobijedite u toku noći, jer nedostatak sna može biti uzrok stresa i lošeg zdravstvenog stanja.
Brojanje ovaca, brojanje obveza, brojanje stvari koje su se dogodile proteklog dana, brojanje svega onoga što nas čeka sutra… sve to popraćeno uz mijenjanje poza u krevetu, otkrivanje, pokrivanje, odlazak na WC, nerviranje jer sutra nećete biti odmorni i odlučivanje da ćete sada zažmiriti i zaspati. Nesanica je iritantna, pogotovo kada smo svjesni da će u 6:30, ako ne i ranije, zvoniti alarm,
Ne zaboravite na fizičku aktivnost. Što se više krećete u toku dana, brže ćete zaspati noću.Nemojte piti kafu u drugoj polovini dana. Kofein različito utiče na svakog čovjeka, ali ukoliko vas efekat od dnevnog unosa kafe drži do uveče, moža je vrijeme da se riješite ove navike.
Razmislite o tome da promijenite dušek. Moguće da ste zbog njega nenaspavani. Ukoliko osjećate bolove u mišićima i zglobovima, to je prvi znak da je vrijeme za drugi dušek.
Ako legnete punog želuca, nećete se osjećati prijatno, zato uvijek birajte lagane obroke i ranije večerajte.
Više se šetajte. Kratka šetnja prije spavanja pomaže da razbistrite um.
Pijte čaj. On će opustiti cijelo tijelo.
Probajte ljekovite trave. Mnogo ljudi se „kune“ u valerijaninu moć da pomeže da brže zaspu.
Jedite zdrave grickalice. Koštunjavo voće s malo meda i mliječni proizvodi preporučuju se prije spavanja.
Istuširajte se toplom vodom.
Uradite vježbe istezanja. One će vam pomoći da se opustite.
Ne dupuštajte da vas stres nadvlada, jer vam neće dozvoliti da zaspite. Pokušajte da ignorišete sve brige najmanje dva puta na dan.
Čitajte prije spavanja. Pola sata je sasvim dovoljno.
Odložite elektronske uređaje. Jako svjetlo od telefona o tableta šalje mozgu signale koji mu nisu potrebni prije nego što utone u san.
Isključite sve uzređaje koji emituju svjetlost. To može biti budilnik, sat, televizor. Svjetlost odvlači pažnju i ne da vam da zaspite.
Koristite mirise. Miris lavande i čajevca odlično umiruje. Sipajte nekoliko kapi aromatičnog ulja na posteljinu.
Pronađite optimalnu temperaturu vazduha za san. Po pravilu, ona se kreće između 18 i 22 stepena.
Spavajte samo jednom na dan. Nemiran san izaziva konstantnu želju za spavanjem. Moguće da je navika za spavanjem tokom dana uzrok lošeg sna.