BiHU fokusu

GRAĐANI POTPISUJU PETICIJU, ALI…: Liječenje djece od malignih oboljenja u BiH je BESPLATNO













Liječenje djece koja boluju od karcinoma jeste skupo i zahtjevno, ali kod nas je uređeno tako da zavodi zdravstvenog osiguranja sve pokrivaju, kaže Atifa Buldić-Bešić, majka djevojčice koja se liječila od leukemije.

Više od 40.000 građana potpisalo je online peticiju kojom se zahtijeva da se u Federaciji BiH donese zakon o besplatnim lijekovima za djecu oboljelu od malignih oboljenja. Peticiju je pokrenula mlada aktivistica Ivana Pekić, koja je navela kako djeca u BiH koja se liječe od karcinoma “nemaju pravo na besplatne lijekove”.

Možda će Vas zanimati i:

– Djeci u Bosni i Hercegovini oboljeloj od malignih oboljenja nisu omogućena prava na besplatne lijekove koji su im nužno potrebni za terapije i liječenje. Često roditelji nisu u mogućnosti iz finansijskih razloga da pribave potrebne lijekove za liječenje njihove djece. Zar ćemo vječno putem SMS-a skupljati novac za liječenje najmanjih i da li će njihov život ovisiti o količini prikupljenog novca za njihovo liječenje – navodi se u obrazloženju ove peticije.Činjenica je, međutim, da su lijekovi, kao i kompletan proces liječenja djece oboljele od malignih oboljenja na području Bosne i Hercegovine besplatni, odnosno idu na teret fondova zdravstvenog osiguranja.

Problem nedostatak citostatika, smještaj za roditelje…

Na Listu lijekova federalnog Fonda solidarnosti uvršteni su lijekovi za terapiju malignih neoplazmi, lijekovi za terapiju malignih neoplazmi s posebnim režimom propisivanja, imunosupresivi, lijekovi za liječenje hepatitisa C i B, lijekovi za liječenje multiple skleroze, lijekovi u tretmanu hemodijalize, lijekovi za liječenje hemofilije, biološki lijekovi za liječenje upalnih bolesti debelog crijeva (Morbus Chron, ulcerozni kolitis), antiretrovirusni lijekovi, humani imunoglobulin i lijekovi za profilaksu respiratornog sincijalnog virusa te tuberkulostatici.

– Iznimno od stava (1) ove tačke, na Listu lijekova fonda solidarnosti mogu se uvrstiti i lijekovi preporučeni kroz poseban program, za koji se osiguraju dodatna finansijska sredstva federalnog fonda solidarnosti- navodi se u Odluci o listi lijekova Fonda solidarnosti FBiH koja je objavljena u Službenim novinama Federacije BiH.

– Postojeći zakoni omogućavaju svoj djeci koja imaju zdravstveno osiguranje, a imaju sva u osnovnoj i srednjoj školi, lijekove i tretmane koji su u potpunosti besplatni – kaže Fikret Kubat, predsjednik Udruženja “Srce za djecu oboljelu od raka”.

Atifa Buldić-Bešić iz Tuzle majka je djevojčice kojoj je prije tri godine dijagnosticirana leukemija. Njena kćerka liječila se na Kliničkom centru u Sarajevu, a Atifa kaže da su svi troškovi liječenja bili pokriveni zdravstvenim osiguranjem.

– Sve što je ona prošla po protokolu liječenja za leukemiju bilo je osigurano, od onih najjednostavnijih lijekova poput antibiotika, do skupih citostatika. S te strane zaista nismo imali nikakvih izdataka. Povremeno bismo kupili zavoj ili tako neku sitnicu, ako je slučajno ne bi bilo u kliničkoj apoteci, ali i to se vrlo rijetko dešavalo. Liječenje djece koja boluju od karcinoma jeste skupo i zahtjevno, ali kod nas je uređeno tako da zavodi zdravstvenog osiguranja sve pokrivaju – rekla nam je Atifa Buldić-Bešić.

Dodaje kako vjeruje da je navedena peticija pokrenuta sa dobrom namjerom, ali njena svrha nije koncipirana kako treba.

– Nama kao roditeljima najveći problem bio je smještaj, jer smo iz drugog kantona morali doći u Sarajevo da bi se naša djevojčica liječila. Srećom, tu je bila Roditeljska kuća, u kojoj smo proveli sedam mjeseci – priča ova majka.

Federalni zavod zdravstvenog osiguranja također pokriva i sve troškove liječenja djece u inostranstvu, ukoliko se ona ne mogu liječiti u zdravstvenim ustanovama u BiH. Isti sistem je i u Republici Srpskoj, a važi ne samo za djecu koja boluju od karcinoma, već i za operacije urođenih srčanih mana, transplantacije organa, opekotine…

Nažalost, nerijetko se dešava da roditelji sami, odnosno putem humanitarnih akcija, prikupljaju novac za liječenje djece van zemlje. Najčešće su u pitanju slučajevi kada roditelji žele svoju djecu liječiti u klinikama sa kojima Bosna i Hercegovina nema potpisan sporazum, ili nakon što ovdje dobiju negativne prognoze bolesti, nadu odluče potražiti u nekoj od zdravstvenih ustanova u inostranstvu.

Poseban problem je nedostatak citostatika koje nabavlja FZZO, a koji se ponavlja svakih nekoliko mjeseci zbog kašnjenja dobavljača. Tada su građani primorani sami nabavljati ove lijekove, a Zavod im naknadno refundira troškove.

FZZO prošle godine odobrio 580 zahtjeva za liječenje u inostranstvu

Kako su nam rekli u Federalnom zavodu zdravstvenog osiguranja, od početka primjene Pravilnika o uvjetima i postupku upućivanja osiguranih lica na liječenje u inostranstvo kojim je obuhvaćeno 11 oboljenja, od kojih se deset istovremeno odnose i na odrasle i na djecu, broj zahtjeva za liječenje u inostranstvu se stalno povećavao.

– U 2017. godini ukupan broj podnesenih zahtjeva je iznosio 719, dok je u 2018. podneseno 789 prijedloga za liječenje djece i odraslih u inostranstvu. Od toga je cca. 580 prijedloga odobreno, uz napomenu da se u ovom trenutku još cca. 130 prijedloga podnesenih u 2018. godini nalaze u postupku rješavanja – kažu u Zavodu.

Očekuje se da će troškovi liječenja u 2018. godini iznositi oko 15 miliona KM za sva oboljenja.

– Vezano za sredstva koja se izdvajaju za federalni Fond solidarnosti na godišnjem nivou, ako se uzmu u obzir liste čekanja za lijekove i određene zdravstvene usluge, može se konstatovati da ista nisu dostatna. Sve dok postoje liste čekanja, sredstva nisu dovoljna – ističu iz FZZO.

(Hayat



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button