BiHVijesti

Tuzla i Doboj dobili online platformu koja će pomoći u prevenciji poplava




Prva online platforma “Sistem za analizu rizika od katastrofa (DRAS)” koju je razvio Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), pružit će građanima i donosiocima odluka u dva bosanskohercegovačka grada, Tuzli i Doboju, ažurne informacije o izloženosti prirodnim katastrofama poplavama i klizištima.

Obzirom da su Tuzla i Doboj ocijenjeni kao najugroženiji gradovi, kada su u pitanju poplave i pojava klizišta, ovaj softver je zasada dostupan za područje Tuzle i Doboja.
Sistem, čiji je cilj povećanje svijesti i rizika od katastrofa na određenom lokalitetu, sastoji se od tri modula. Modul 1 dostupan je javnosti, a 2 i 3 odgovarajućim lokalnim vlastima u skladu s korisničkim pravima.

Razvoj platforme, čija je vrijednost 130.000 američkih dolara, omogućen je zahvaljujući sredstvima UNDP-a i vlade Turske, koja je donirala 100.000 dolara.

Ambasador Turske u Bosni i Hercegovini Haldun Koç napomenuo je da između BiH i Turske postoje posebni odnosi koji se reflektiraju u različitim oblastima, a dokaz tome je i razvoj danas predstavljenog IT alata.

Podsjetio je da su, nakon što je u poplavama u maju 2014. godine bio pogođen veliki dio BiH, turske agencije i općine te Turska razvojna agencija (TIKA) odmah pružile pomoć pogođenim regijama.

“Međutim, također je ustanovljeno da je potrebno uraditi i nešto prije nego što same poplave nastanu, a tome smo danas svjedočili kroz prezentaciju ovog alata koji pomaže u prevenciji poplava”, kazao je amabasador Koç.

Obzirom da su Tuzla i Doboj ocijenjeni kao najugroženiji gradovi,  kada su u pitanju poplave i pojava klizišta, ovaj softver je zasada dostupan za područje Tuzle i Doboja.
Sistem, čiji je cilj povećanje svijesti i rizika od katastrofa na određenom lokalitetu, sastoji se od tri modula. Modul 1 dostupan je javnosti, a 2 i 3 odgovarajućim lokalnim vlastima u skladu s korisničkim pravima.

Novinarima se obratio i zamjenik rezidentne predstavnice UNDP-a u BiH Sukhrob Khoshmukhamedov koji je istakao značaj ovog sistema za BiH te izrazio nadu da će uskoro biti dostupan u cijeloj zemlji.

“Nakon poplava 2014. godine bilo je očigledno da postoji potreba za ovakvim sistemom”, dodao je.

Online platforma, danas je predstavljena i predata gradonačelnicima Tuzle i Doboja, Jasminu Imamoviću i Obrenu Petroviću.
Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović i gradonačelnik Doboja Obren Petrović izrazili su zahvalnost UNDP-u i vladi Turske za softver koji im je danas uručen, naglasivši da će biti od izuzetne pomoći.

“Softver će nam pomoći da predviđamo prirodne katastrofe i obilježavamo klizišta. Ono što je dobro jeste što je transparentan, tako da svaki građanin može putem aplikacije na mobilnom telefonu pronaći lokaciju na kojoj se nalazi i vidi da li je rizična”, kazao je Imamović.

 

 

Back to top button