Zanimljivosti i zabava

Čudesna moć pjevanja













Jedna studia je pokazala da osobe koje tokom dana za svoj ”groš” otpjevaju makar jednu strofu omiljene pjesme, šire pozitivnu energiju oko sebe. Ova navika se odražava dobro i na misli.

Ako ste mislili da izreka “Ko pjeva, zlo ne misli” važi samo u teoriji, praksa će vas razuveriti. Studija rađena na Univerzitetu Ilinois je pokazala da osobe koje tokom dana za svoj “groš” otpevaju makar jednu strofu omiljene pjesme, šire pozitivnu energiju oko sebe. U društvu važe za “dobrice”, jer većina vjeruje da samo dobronamerni spontano pjevuše.

Ova navika se odražava dobro i na misli, pa tjeraone negativne.  I njemački istraživači sa Univerziteta u Frankfurtu i Berlinu tvrde slično. Dokazali su da osobe koje vole da pevaju u društvu, pod tušem ili dok voze auto, uglavnom imaju pozitivne misli, a dobro raspoloženje poboljšava i zdravstveno stanje.

Studija, u kojoj je učestvovalo 30pjevača-amatera, pokazala je da pjevanje stimuliše proizvodnju antitela, koja štite disajne puteve od infekcija. Osim toga, slično djelujekao meditacija i pješačenje, je opušta organizam.  – Ako svakodnevno pevate ili pevušite za svoju dušu, pravilno ćete da dišete i tako povećati dotok kiseonika u ćelije, stimulisati cirkulaciju krvi i organizam dovesti u ravnotežu – kaže profesor Volfram Zejdner sa Univerziteta u Berlinu.

Naučnici sa Univerziteta u Geteborgu su došli do sličnog zaključka. Njihovo otkriće je da pjevanje u horu popravlja raspoloženje pjevača i njegovog okruženja, kao i zdravlje. Šveđani su zaključili da se to dešava zbog pravilnog disanja, a najdelotvornije je horsko pjevanje, jer se tada usklađuje veliki broj glasova.  – Gotovo isti efekat se postiže pevanjem i jogom – poručuje dr Bjorn Vikhof. – Obje aktivnosti podrazumevaju pravilno i ravnomerno disanje i pomažu da se opustite. To se pozitivno odražava na rad srca, nervni sistem, mozak i sve organe u tijelu.

Da je pjevanje korisno i za emocionalno stanje, jer poboljšava držanje tijela i jača samopouzdanje, tvrdi Džeremi Hivel Vilijams, vođa velškog udruženja horova “Llanelli Choral Society”.  – I kada pevušite sami u kući, činite dobro svom organizmu. Ali, pjevanje u društvu ima još bolji efekat na zdravlje i raspoloženje – kaže Vilijams.  Tim naučnika sa Univerziteta Harvard i Jejl je sproveo zajedničku studiju u malom gradu u državi Konektikat, koji ima brojne članove u horu. Tom prilikom su otkrili da je pjevanje popravilo kvalitet života mještana, zdravlje i podiglo nivo optimizma.

Tom Džordž, predvodnik rokerskog hora iz Sarija, ističe da redovno dobija pisma zahvalnosti od bivših članova.  – Pišu nam koliko im je pjevanje u vidu terapije pomoglo da se oporave od depresije, postoperativnih trauma, izliječe artritis, glavobolju i ojačaju imunitet – tvrdi Džordž.  Da bi dokazao da zlo ne misli i da se kaje zbog toga što je tokom pljačke u Mičigenu uperio pištolj u čoveka, Brajan Erl Tejlor (21) se prošle nedjelje poslužio muzičkim metodama. Moleći sudiju da mu oprosti, otpjevao je hit od Adel “Sorry”, kojim se izvinio za svoje zločine.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button