Zmajevi protiv Mađarske upisali treći poraz u Ligi nacija

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Mađarske u jednom od ključnih duela za opstanak u društvu najboljih Lige nacija. Mađari su slavili pobjedu rezultatom 2:0 u Zenici.

Osokoljena solidnom partijom protiv favorizovanih Nijemaca te remijem protiv iste selekcije Mađarske prije mjesec dana u Budimpešti, reprezentacija BiH s dosta više optimizma dočekala je Mađare u Zenici, ali to na kraju nije donijelo rezultat.

Početak utakmice najavljivao je dobar rezultat za Zmajeve. Već u 30. sekundi Jusuf Gazibegović je iskoristio grešku odbrane gostiju, ali je šutirao pored gola.

Uslijedila su dva dobra pokušaja Mađara, a onda i najbolja akcija za BiH na utakmici. Haris Hajradinović je u 14. minuti ostavio sjajnu povratnu loptu za Benjamina Tahirovića, ali njegov šut odlazi pored stative Mađara.

Nakon te dvije šanse za BiH, gosti su se razigrali i pokazali da su u Zenicu došli po tri boda. Pokušavali su Bolla i Varga za goste, ali je njihove udarce ukrotio golman Vasilj.

Kada se u finišu prvog poluvremena smirila situacija na terenu, primili smo gol u najgorem mogućem trenutku. Zsoltan Nagy je gurnuo sjajnu loptu za Dominica Szoboszlaija, a veznjak Liverpoola iz okreta pogađa mrežu BiH.

Do odlaska na odmor Edin Džeko je mogao poravnati rezultat, ali je bio neprecizan nakon udarca u sudijskoj nadoknadi. Šutirao je preko gola, a poluvrijeme je završeno rezultatom 1:0 za goste.

Drugo poluvrijeme nije moglo gore početi po Zmajeve. Debitant Nail Omerović, koji je ušao u igru na poluvremenu, skrivio je jedanaesterac nakon samo pet minuta debija, a Szoboszlai je drugi put večeras matirao našeg golmana.

U narednom napadu BiH se mogla vratiti u igru. Edin Džeko je ostao sam pred golom Mađara, ali je njegov udarac glavom divno odbranio Dibusz.

Džeko je u još dva navrata pokazao zašto je i dalje nezamjenjiv član naše reprezentacije, pa je do kraja bio i jedina prijetnja po gol Mađara. Ipak, golman Dibusz je u oba navrata izlazio kao pobjednik, a posebno se izdvaja odbrana nakon Džekinog pokušaja petom iz 70. minute.

Do kraja utakmice Mađari su lako sačuvali prednost i tako došli do velike pobjede protiv Zmajeva. BiH je sada posljednja na tabeli sa samo jednim bodom, dok su Mađari skočili na pet bodova i sigurni su na trećem mjestu.

To znači da se Zmajevi gotovo pa sigurno opraštaju od elitne lige ovog takmičenja. Preostali su nam dueli protiv Nizozemske i Njemačke, a tu bi nam trebale dvije pobjede za opstanak u eliti Lige nacija. U narednom duelu BiH gostuje Njemačkoj 16. novembra.

Tako je okončana još jedna teška noć za navijače reprezentacije BiH kojih je mnogo već dugi niz godina. Rezultata nema, a navijači su svoje rekli – izašli su s tribina već desetak minuta prije kraja susreta.