Arhiva

Zašto bi trebali čuvati vlastite ciljeve samo za sebe?










Ako ste poput većine ljudi, kad imate veliki cilj, vjerovatno želite svima ispričati o tome. Uzbuđenje djeluje na vas i želite svima reći šta ste zamislili.

Često se to događa s plemenitom namjerom da se smatrate odgovornim za sanjare koji bi inače tiho živjeli u vašoj mašti. I govorite svijetu kako već  cementirate svoje planove u stvarnu akciju…

Neka vaš veliki cilj ostane velika tajna
To može zvučati vam čudno, ali postavljanje ciljeva najbolje je raditi u samoći. Trčanjem da već svima ispričate unaprijed nije tako mudar prvi korak u aktualiziranju stvari koje želite postići.

Studije pokazuju da dijeljenje ciljeva na impulsno ili preuranjeno zapravo može umanjiti vjerojatnost. U stvari, samo vokaliziranje ovih planova drugima pokreće osjećaj ostvarenja; vara vaš mozak da misli da ste nešto postigli.

Mi se podsvjesno osjećamo kao da smo poduzeli korake prema ostvarenju navedenog cilja, što očito nije slučaj. Taj lažni osjećaj napora tada smanjuje našu unutrašnju motivaciju da zapravo započnemo pravi posao i umanjuje vjerojatnost da ćete poduzeti daljnje korake prema ostvarenju cilja.

Nađite neki vjetar u leđa prije nego što svima objavite vijesti
Ako se ozbiljno bavite nekim ciljem, možda biste htjeli isključiti društveno pritiskivanje dok ne postignete pravi napredak u čitavom nastojanju.

Osim što se prevarite misleći da ste postigli pravi napredak, postoji još jedna šteta kada ispričate svoje ciljeve nekome. Preuranjeno dijeljenje vašeg novog cilja je poput stavljanja krhke presadnice na vedro sunce. Izložite svoju ideju oštrim mišljenjima svijeta prije nego što ona bude spremna.

Umjesto toga, pričekajte. Zaštitite ideju. Stvarno je upoznajte. Shvatite svoj cilj, zašto ga želite i kako ga planirate postići. Kultivirajte ga tako da kada dođe vrijeme da ga počnete dijeliti sa svijetom, na dobrom ste mjestu da podnesete konstruktivne kritike, poboljšate se, poslušate vrijedan doprinos i samouvjereno zatvorite ideju.

Premda je važno da ciljeve zadržite samo za vas, ne morate zauvijek držati usta zatvorenim. Kad ste spremni, odaberite prijatelja, mentora ili partnera kojem ćete se povjeriti. To bi trebao biti neko kome vjerujete i čije mišljenje vam mnogo znači. Pokažite im gdje ste i kamo želite ići. Pogledajte kako stvari izgledaju izvan vlastitog mozga. Ovo je uzbudljiv korak! Izlagate stvari u prostor oko vas. Stvari se događaju. Pogledajte kako tek onda ljudi oko vas reagiraju. I reagirajte u skladu s tim – ugađanje, lutanje i promeškoljenje prema približavanju svome cilju.

I kada ste spremni, polako, ali sigurno, započnite puštati ostatak svijeta svojim novim vijestima. I nasmiješite se dok promatrate kako nekad sitne stvari počinju da rastu u nešto zaista lijepo.

 

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button