Lifestyle

Volite toplu vodu? Evo zašto biste se ipak trebali tuširati hladnom vodom!

Jeste li spremni za novu zdravu jutarnju rutinu?Tuširaš li se redovno u hladnoj vodi ili si među onima koji se uopće ne tuširaju ako nema tople vode? Hladan tuš i kupka imaju dugu tradiciju u mnogim kulturama i to s dobrim razlogom. Iako je tuširanje i kupanje u toploj vodi mnogo ugodnije, hladna voda pruža brojne prednosti za zdravlje.

Njemački znanstvenici otkrili su da ljudi koji se svakodnevno tuširaju po dvije minute u hladnoj vodi rjeđe obolijevaju od prehlade od onih koji se tuširaju u toploj vodi. To je posljedica snažnijeg imuniteta kojeg imaju ljubitelji hladnog tuširanja. Još su stari Rimljani koristili naizmjenično tople i hladne kupke u svojim toplicama. Danas se u wellness centrima nakon korištenja saune preporučuju hladni bazen i ledena fontana, a postoje i posebne kabine i tuševi s različitim opcijama za rashlađivanje poput ‘ledene kiše’, ‘hladne magle’, ‘snijega’.

Možda će Vas zanimati i:
Jača imunitet

straživanje provedeno u Pragu proučavalo je učinak uranjanja u hladnu vodu na mlade sportaše. Oni su tijekom šest tjedana triput tjedno uranjali u vodu temperature 14 stupnjeva. Nakon tog razdoblja, porastao im je broj dviju vrsta bijelih krvnih zrnaca – monocita i limfocita, zaduženih za uništavanje raznovrsnih patogena.

Pospješuje krvotok
Naizmjenično tuširanje toplom i hladnom vodom odličan je način za poboljšavanje krvotoka, što je povoljno za cjelokupni krvožilni sustav. Žile se stežu kad su izložene hladnoj vodi, što privremeno podiže tlak i ubrzava protok krvi.

Regulira temperaturu tijela

Hladan tuš izaziva blagi stres koji navodi tijelo da povisi vlastitu temperaturu. Ova se pojava zove termogeneza, odnosno stvaranje topline. Imaš li kronično hladne ruke ili noge ili se previše znojiš, iskušaj terapiju hladnim tušem. Osim toga, unutrašnje zagrijavanje ubrzava metabolizam, što pospješuje sagorijevanje kalorija i mršavljenje.

Produbljuje disanje

Prilikom hladnog tuširanja primijetit ćeš da dublje dišeš. To je prirodna reakcija organizma na stres koji je izazvala hladnoća. Tijelu treba više kisika da bi proizvelo vlastitu toplinu. Zahvaljujući tome, hladan tuš širi pluća koliko i žustra tjelovježba. Povećani unos kisika znači i manju iscrpljenost tijekom dana te veću izdržljivost u sportskim aktivnostima.

Uljepšava kožu i kosu

Dok vruća voda isušuje kožu i kosu, hladna pridonosi tome da izgledaju sjajnije i zdravije. Hladna voda također pridonosi detoksikaciji, tako što potiče izlučivanje toksina i otpadnih tvari iz tijela.

Povećava energiju

Hladan tuš okrepljuje i ulijeva energiju. Srce jače kuca, a bolja prokrvljenost lišava tijelo umora. Ako ti već i umivanje u hladnoj vodi pomaže da se razbudiš i živneš, zamisli kakav tek učinak ima hladna voda koja se razlijeva po cijelom tijelu!

Jača duhovno blagostanje

Mnogi tvrde da im hladan tuš ublažava stres i poboljšava raspoloženje. Istraživanje na Sveučilištu Virginia Commonwealth u Richmondu (SAD) pokazalo je da hladna voda potiče proizvodnju noradrenalina, kemijske tvari koju luče neuroni i ima antidepresivna svojstva.

Mjere opreza
Ne ulazi u hladnu vodu bez pripreme. Tko nije naviknut na vrlo niske temperature može imati i kobne posljedice ulaskom u hladnu vodu jer šok od hladnoće izaziva nepravilan rad srca, osobito kod starijih ili bolesnih ljudi. Odabereš li hladno tuširanje, prilagodi tijelo tako da postupno rashlađuješ vodu. Počni se tuširati vodom uobičajene temperature, a onda je polako rashlađuj dokle možeš podnijeti. Osobito je djelotvorno prijeći na hladnu vodu u tijekom druge polovice minute tuširanja.

Komentar stručnjaka
“Osim svega navedenog, tuširanje hladnom vodom potiče izmjenu tvari i poboljšava cirkulaciju što je izvrsno u borbi protiv celulita. Uslijed tog procesa tkivo se čisti i pojačava se sinteza kolagena. Osobe sa suhom kožom nikako se ne bi trebale tuširati vrućom vodom jer tako dolazi do isušivanja i perutanja kože. Posljedica isušivanja jest brže starenje kože. Osobe s proširenim venama, ispucalim kapilarama, teškim i otečenim nogama trebaju više prakticirati tuširanje hladnom vodom i izbjegavati vrućinu. Tuširanje hladnom vodom je svojevrsni krvožilni trening, što je po mnogočemu dobro za organizam”, objasnila je Meri Žuvela iz Life – City Wellnessa u Zagrebu. Ponekad su najmanje očekivane stvari upravo one koje nam život čine ljepšima! Promijenite uspavanu jutarnju rutinu i dodajte šalici kave novu razbuđujuću naviku – hladnim tuširanjem zakoračite u dan širom otvorenih očiju!

Možda će Vas zanimati i: