Posebno su zanimljivi nalazi litičkog materijala, točnije kremenih alatki i jezgri za njihovu izradu, dijelovi antičke narukvice izrađene od staklene paste koja datira iz perioda između 1. i 2. stoljeća nove ere, fragmenti srednjovjekovnih posuda, ali i nalazi keramičkog posuđa i lula iz osmanskog perioda, rekla je Sejfuli.
Varoška džamija nalazi se u jednoj do najstarijih ulica u Travniku i pretpostavlja se da je izgrađena u 16. stoljeću, odmah nakon što je izgrađena prva džamija na tvrđavi Stari grad. Stradala je u velikom požaru koji je zadesio Travnik 1903. godine, a na njenom mjestu je tri godine kasnije izgrađena nova. U tijeku je obnova.
Arheološka istraživanja je pokrenuo Medžlis islamske zajednice Travnik i financira ih. Ova istraživanja jedinstvena su na području Travnika ako se ima u vidu da su lokaliteti islamske provenijencije potpuno zapostavljeni, što svakodnevno dovodi i do njihove destrukcije te nemogućnosti bilo kakvog daljeg proučavanja i istraživanja. Kako je u sklopu restauracije i rekonstrukcije džamije predviđena izgradnja abdesthane, bilo je neophodno izvršiti zaštitna istraživanja, što je propisano i Zakonom o zaštiti i korištenju kulturno-povijesnog i prirodnog naslijeđa BiH, kazala je Sejfuli.
Sve pokretne nalaze Medžlis Islamske zajednice Travnik poklonio je Zavičajnom muzeju, a nakon njihove obrade planirana je i izložba na kojoj će posjetiteji moći vidjeti pronađene predmete i osjete dašak davnih vremena te vide kako su živjeli naši preci.
Izvor: TNT