Crna hronikaTuzla

Tragedija u Tuzli: 11 osoba stradalo u požaru u Domu penzionera




Prema posljednjim zvaničnim informacijama, ukupno 11 osoba je smrtno stradalo u požaru koji je sinoć zahvatio dio zgrade Doma penzionera u Tuzli, dok je 35 osoba zatražilo ljekarsku pomoć u Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli.

Sedmi sprat zgrade Doma penzionera sinoć je zahvatio veći požar. Gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić potvrdio je da je 11 osoba stradalo, dok je 35 povrijeđenih zatražilo medicinsku pomoć.

Prema dostupnim informacijama, stradali su štićenici doma koji su se nalazili na sedmom spratu objekta. Riječ je o nepokretnim osobama sa izrazito narušenim zdravstvenim stanjem, što je dodatno otežalo evakuaciju.

Lugavić je naveo da se među povrijeđenima nalaze štićenici i zaposlenici doma, ali i policijski službenici, vatrogasci te medicinski tehničari koji su učestvovali u spašavanju. Također je istakao da su pojedine povrijeđene osobe u teškom, pa čak i kritičnom stanju.

Godinama loši uslovi
Postavlja se pitanje zašto su osobe sa demencijom, teškim oblicima karcinoma i teškim oblikima nepokretnosti bile smještene na najvišim spratovima, što je u ovakvim situacijama predstavljalo dodatni rizik.

“U 8 sati će biti održan vanredni kolegij Gradskog vijeća Tuzle, zatim kolegij gradonačelnika te civilne zaštite. Tada ćemo planirati daljnje aktivnosti, ali nakon što istražni organi završe svoj dio posla”, kazao je Lugavić.

Zgradu Doma penzionera jutros obezbjeđuju pripadnici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona. Prema ranijim informacijama, štićenici koji nisu bili direktno zahvaćeni požarom nalaze se na sigurnim spratovima zgrade, u apartmanima koji nisu oštećeni.

Možda će Vas zanimati i: