BiH

Toskić: Bajramović nas je izbacio zbog nekretnina vrijednih milijardu KM




– Mi nemamo namjeru da učestvujemo u ovakvom savezu – kaže Amer Toskić, predsjednik Sindikata grafičkih, izdavačkih i medijskih radnika BiH, nakon što je Glavni odbor Saveza samostalnih sindikata BiH isključio ovo gransko udruženje.

Kamen spoticanja u odnosima granskih sindikata koji su isključeni, odnosno Sindikata grafičkih, izdavačkih i medijskih radnika BiH i Sindikata radnika trgovine BiH sa vodstvom Saveza, nisu, prema Toskićevim tvrdnjama, samo visoka primanja. Činjenica da predsjednik Saveza Ismet Bajramović ima mjesečna primanja viša od 3.000 KM, ne računajući 500 KM koje prima kao član Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, je, prema Toskićevim riječima, samo vrh ledenog brijega kriminalnih radnji koje se odvijaju iza zidova Doma sindikata na Skenderiji.

Putovalo se i u “nepoznato“

– Pogledajte samo putovanja. Je li vama normalno da u Beogradu i Portorožu u jednom danu bude ista ekipa i naplati dupli iznos, s tim što je navedena još jedna nepoznata osoba koja je, navodno, primila 189 KM – pita se Toskić u razgovoru za Faktor, pokazujući spisak destinacija na koje su delegacije SSS-a BiH putovale tokom 2015. godine.

Na istom spisku, kojim dominiraju Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Zeničko-dobojskog kantona Mirnes Isaković i potpredsjednik SSS-a BiH Selvedin Šatorović, navodi se, primjera radi, i putovanje Ismeta Bajramovića 30. oktobra 2015. godine na nepoznatu destinaciju, koje je koštalo 423 KM. Izvještaj o navedenim putovanjima, njihovoj svrsi i učinku, tvrdi Toskić, ne postoji.

Postoji, međutim, nalaz Nadzornog odbora, koji kaže da je, umjesto planiranih 4.000 KM, u 2015. godini na putovanja potrošeno 12.203 KM. Na PTT usluge je istovremeno potrošeno 13.000 KM, od čega gotovo 4.000 KM na mobitele. Troškovi reprezentacije i pokloni stranim delegacijama koštali su više od 4.600 KM, a za materijalne troškove je potrošeno gotovo 9.000 KM. Upitan je i kredit podignut u komercijalnoj banci krajem 2014. godine u iznosu od 42.000 KM, za što ne postoji adekvatna odluka Predsjedništva ili Glavnog odbora SSS-a FBiH.

Nekretnine, koje Savezu sindikata donose godišnji profit oko 370.000 KM, će sada, nakon izbacivanja dva granska sindikata iz krovne organizacije, biti predmet razmatranja, s obzirom na to da su one, prema Statutu, zajednička imovina Saveza i članica – grana djelatnosti i unija koje su je stvarale. Upravo je pitanje tih nekretnina, pojašnjava Toskić, ono što je dovelo do isključenja dva granska sindikata iz Saveza.

– Po nalogu SDP-a, ekipa koja vodi Savez je trebala da ukloni predsjednicu Sindikata radnika trgovine Mersihu Beširović i ubaci predsjednika Sindikata PPDIVUT BiH Mehmeda Avdagića, a umjesto mene da ubace predsjednika Samostalnog sindikata zaposlenih u javnim RTV servisima Mirzu Huskića, kako bi nam oduzeli prava i lako riješili pitanje imovine. Ukupna vrijednost tih nekretnina se kreće oko milijardu KM. Svaki granski sindikat je imao odmaralište na Jadranu. Postoje odmarališta u Zaostrogu, Gracu i Neumu i zagovara se posao sa Hrvatskom da se ta odmarališta prodaju, a upitno je ko će dobiti novac za to – objašnjava Toskić.

Poziv SIPA-i i tužilaštvu

Kao ključne osobe u cijeloj aferi označava Ismeta Bajramovića, Selvedina Šatorovića i predsjednika Sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe Saliha Kruščicu.

Toskić tvrdi da je sva imovina granskih sindikata na nezakonit način prebačena u vlasništvo Saveza i da ne postoji izvještaj o upravljanju tom imovinom.

– Mi idemo regularnim pravnim putem i tako ćemo razriješiti pitanje šta je urađeno u posljednje 23 godine. Tužilaštvo i SIPA su jedini koji mogu smijeniti ove ljude – tvrdi predsjednik Sindikata grafičkih, izdavačkih i medijskih radnika BiH.

Kada su prihodi SSS-a BiH u pitanju, od članarine se na godišnjem nivou dobije više od 400.000 KM, a od najma nekretnina 370.000 KM. Način utroška tih sredstava, prema tvrdnjama predstavnika granskih sindikata koji su isključeni iz Saveza, je nepoznanica. Predsjednik SSS-a BiH Ismet Bajramović nije bio voljan komentarisati ove navode.

Sindikat radnika trgovine BiH

Sindikat radnika trgovine BiH je također isključen iz Saveza samostalnih sindikata FBiH, a predsjednica tog Sindikata tvrdi da tu odluku još uvijek nije dobila napismeno.

– Onog momenta kada ja dobijem sve to formalno, Sindikat trgovine će sazvati konferenciju za medije i onda ću ja iznijeti mišljenje i razloge. Prikupljamo svu dokumentaciju, pa ćemo izaći s argumentima. U pitanju je jedna nelegalna procedura. Nisu nam dozvolili da se obratimo na toj samoj sjednici. Nismo imali informaciju da se to uopće sprema. Niko nam nije poslao poziv na taj sastanak – izjavila je za Faktor predsjednica Sindikata radnika trgovine Mersiha Beširović.

Beširović tvrdi da je transparentno poslovanje Sindikata kojim predsjedava zapravo najveći kamen spoticanja u odnosima sa rukovodstvom krovnog Saveza.

– Mi smo pozivali da se i ono što se dešava u Savezu javno prezentira. Izgleda da je to ono što nam se najviše zamjera. Već godinama nam se onemogućava pristup dokumentaciji. Tražili smo uvid, ali smo potpuno isključeni iz svih procesa – tvrdi predsjednica Sindikata radnika trgovine.

Bajramović za tri godine i diplomirao i magistrirao

Nepotizam i zloupotreba položaja su, kaže Amer Toskić, sasvim dovoljni da aktuelno rukovodstvo Saveza sindikata izgubi povjerenje svih članova krovne sindikalne organizacije.

– Bajramović je zaposlio kćerku u Vladu FBiH za vrijeme mandata Nermina Nikšića. Salih Kruščica je zaposlio suprugu u Elektroprivredi BiH, sina u Domu zdravlja. Sticanje akademskih zvanja je posebna priča. Fakultet za poslovni menadžment u Bosanskoj Gradiški, kojim su rukovodili Ranko Bakić i Mehmed Avdagić, služio je da rukovodstvo Saveza za 2.500 eura dobije diplomu. Bajramoviću i Kruščici je troškove školovanja snosio Savez. Bajramović je za tri godine i diplomirao i magistrirao. O svemu tome ne postoje izvještaji – objašnjava Toskić.

Izvor: faktor



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button