Vijesti

Stižu djeca sa genima troje roditelja













Jedno od najkontroverznijih medicinskih istraživanja današnjice je razvoj metode kojom bi se pomoću in-vitro oplodnje u embrij ubacili određeni geni treće osobe.

Nakon više godina rada u teškim uslovima uslijed zakonskih restrikcija i negativnog pritiska koji je dolazio od dijela javnosti i medija, naučnici Univerziteta u Newcastleu, uspješno su testirali svoju metodu zamjene mitohondrija (MRT) na zdravim ljudskim embrijonima donora.

Ukoliko bi se ovaj tretman pokazao dovoljno sigurnim, testovi na ljudima bi mogli započeti kroz jednu do dvije godine.

MRT se koristi za uklanjanje defektnih mitohonmdrija koji se prenose s majke na dijete, te omogućuje zamjenu zdravima iz drugog donora ženskog pola.

Posljedica toga je nastanak djeteta s “troje roditelja”, čiji DNK i osobine većim dijelom potiču od majke i oca, dok treća osoba u njegove gene donosi samo 2 posto svog genetskog materijala koji ne služi za upravljanje važnijim karakteristikama poput kose i boje očiju.

Naučnici Univerziteta u Newcastleu na MRT-u rade od 2010. godine, te su do sada znatno usavršili svoju metodu, ali pošto ne znamo kako će MRT uticati na djecu tokom dužeg razoblja, očekivati je da će ga testirati samo na muškoj djeci kroz čitavu generaciju (samo žene mogu prenijeti defektni mitohondrij).

Britanski parlament je 2015. godine dozvolio testove na ljudskim doniranim embrijonima usprkos protestima Anglikanske crkve i drugih organizacija, a godinu dana kasnije je testiranje dozvolio i Komitet bioetičara američke administracije za hranu i lijekove (FDA), mada zabrana istraživanja od strane američkog Kongresa i dalje ostaje na snazi sve dok se ne odobri novi plan budžeta za medicinska istraživanja u SAD-u.

Obzirom da u svijetu postoje države poput Kine koje nemaju nikakvih restrikcija tog tipa, može se očekivati da će se upravo u njima razviti tretmani koji će pomoći jednom od 4000 novorođene djece koja se rađaju s defektnim mitohondrijem.

Protivnici manipulisanja ljudskim genima ovo nazivaju prvim korakom u kloniranju ljudi, ali stručnjaci tvrde da im namjera nije stvaranje “super beba”, već isključivo borba protiv nasljednih bolesti.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button