Ako imate prvačića nemoguće je smetnuti s uma da dijete u ponedjeljak kreće u školu, ali je moguće da još niste nabavili torbu.
Evo nekoliko korisnih savjeta, a oni zapravo vrijede i za SVE druge školarce.
Tjelesna je težina djeteta pri upisu u prvi razred od 19 do 28 kg. To znači da djeca jednake hronološke dobi imaju vrlo različite tjelesne težine i da će školska torba teška od 2 do 3 kg za jedno dijete biti iznimno teška, a za drugo “podnošljiv teret”.
Opterećenje za djecu koja imaju između 6 i 7 godina ne bi smjelo iznositi više od 5 do 10% njihove tjelesne težine. Ako dijete nosi pretežak teret, teško će hodati i brže će se zamarati. Preveliko opterećenje torbom koja visi na ramenima može dovesti do bolova u ramenima, trnjenja u rukama i prstima te zamora vratne i leđne muskulature
Dakle, školska torba treba biti primjerena težini i dobi djeteta, odnosno teška do 5 do 10% tjelesne težine djeteta. Torba se nosi na leđima. Naramenice trebaju biti dovoljno široke, kako se ne bi utisnule u ramena, ali ne preširoke kako ne bi pritiskale pazušne jame i na taj način sprečavale uredan krvni protok kroz velike krvne žile koje prolaze ramenima i nadlakticom. Veličina i oblik torbe treba biti takav da torba ne “sjedi” na debelom mesu djeteta i da ih pri hodu ne udara po leđima. Prevelika torba kojoj je težište vrlo nisko može pogodovati padu djeteta na leđa ili ako je težište visoko na vratu padu prema naprijed. Torba treba biti napravljena od nepromočivog materijala i imati “mačje oči” ili svijetleće trake kako bi dijete u sumrak ili navečer bilo uočljivo.
Pri kupovini torbe potrebno je torbu isprobati i procijeniti odgovara li vašem djetetu. Roditeljima se preporučuje da uz pravilnu prehranu potiču djecu na boravak u prirodi i na tjelesnu aktivnost koja odgovara dobi, razvoju i snazi djeteta, kako bi ojačali muskulaturu i opće tjelesno zdravlje.
Institut Andrija Štampar/ prof. dr. sc. Vesna Jureša, spec. škol. med.