Sport u 2016. godini: Sloboda zaigrala u Evropi, naši karatisti i odbojkaši na svjetskom vrhu! (VIDEO)

Kraj je ove za sportski svijet ne baš najbolje 2016. godine. Bilo je naravno i dobrih i loših stvari, a u sjeni najvećih događaja ove godine ostala je velika tragedija brazilske ekipe Chapecoense, čiji su igrači izgubili svoje živote u avionskoj nesreći. Osim toga, ove godine ostali smo bez legendi poput Muhameda Alija, Johhana Cruyeffa ili Cesare Maldinija…

JANUAR 2016.

Kako smo i navikli, početak godine u ekipnim sportovima započinje sa rukometom. U januaru je održano EP u Poljskoj. Ponovo nije bilo BiH, a svoju drugu titulu osvojila je Njemačka koja je u finalu pobijedila Španiju sa 24:17. U istom mjesecu gledali smo prvi Grand Slam sezone Australian Open. Titulu je očekivano uzeo Novak Đoković, dok je turnir u ženskoj konkurenciji osvojila Angelique Kerber. Damir Džumhur je stigao do 2. kola u kome je izgubio od Belgijanca Goffina. Na turniru je igrao i Mirza Bašić koji je također došao do 2. kola. Nakon pobjede nad Hasseom, izgubio je očekivano od favorizovanog Berdycha.

FEBRUAR 2016.

Kada govorimo o februaru 2016. godine, treba spomenuti EP u futsalu održano u Beogradu. Španija je bila jedan od favorita te su očekivano stigli do zlata pobjedivši u finalu Rusiju sa 7:3. U drugom mjesecu je nakon pauze nastavljena i fudbalska Liga prvaka, a igrale su se utakmice osmine finala. Obradovao nas je mladi Lukavčanin Hamza Čajić, koji je na Kipru po drugi put postao evropski prvak u karateu, u kadetskoj kategoriji do 70 kg. Ovim se rezultatom Čajić učvrstio na sami vrh najuspješnijih kadeta svih vremena. No to nije sve kada je karate u pitanju. Dina Mahmud iz Tuzla Sinbre ovu godinu će završiti kao najbolja svjetska karatašica u kadetskoj konkurenciji preko 54 kg, a nakon bronzane medalje na EP u Kipru.

dina mahmud

MART 2016.

Mart je bio rezervisan za prijateljske oglede uoči početka EP u Francuskoj. Naši Zmajevi su krajem ovog mjeseca odigrali dva meča i oba dobili. Luksemburg je savladan sa 3:0, a veoma jaka Švicarska sa 2:0, obje pobjede ostvaili su izabranici Mehmeda Baždarevića na gostujućim terenima. Bio je to dobar pokazatelj forme pred skori početak kvalifikacija za SP.

APRIL 2016.

Kada je april u pitanju, NBA liga bila je u pravom zamahu te su igrane utakmice doigravanja. Od značajnijih događaja spomenućemo redovne utrke Formule 1 te teniske turnire iz serije Masters.

MAJ 2016.

Krajem maja završena je Premijer liga BiH. Sloboda se dugo borila za titulu prvaka, ali je krajem sezone posustala i završila na drugom mjestu te tako nakon više od desetljeća izborila nastup u Evropi. Osim toga, Tuzlaci su pod trenerskom palicom Husrefa Musemića stigli i do finala Kupa BiH, ali su opet poraženi u dvije utakmice od Radnika iz Bijeljine. Prvak je na kraju bio Zrinjski. U petom mjesecu dobili smo i nove osvajače evropskih takmičenja. Ligu prvaka osvojio je po 11. put Real Madrid, a Evropsku ligu Sevilla. U istom mjesecu Kanada je postala šampion svijeta u hokeju na ledu, dok je moskovski CSKA uzeo titulu u košarkaškoj Euroligi. U maju smo dobili i košarkaške prvake BiH u košarci i rukometu, a to su Igokea i Izviđač u muškoj te Play Off i Grude u ženskoj konkurenciji.

JUNI 2016.

Najveći događaj u junu mjesecu bilo je prošireno EP u fudbalu koje je odigrano u Francuskoj. Titulu je na kraju zasluženo uzeo Portugal koji je u finalu pobijedio domaću selekciju sa 1:0, a treba istaći i sjajne nastupe debitanata Velsa i Islanda koji su očarali fudbalski svijet. Sloboda je krajem juna konačno zaigrala u Evropi. Crveno-crni su u prvom pretkolu Evropske lige igrali protiv Beitara iz Jeruzalema, u Zenici je bilo 0:0, dok su Izraelci slavili u revanšu sa 1:0. U junu je završen i Roland Garros, na pobjednička postolja popeli su se Novak Đoković i Garbine Muguruza.

JULI 2016.

U julu je održan treći Grand Slam sezone Wimbledon, a titule su u Londonu pripale Andy Murrayu i Sereni Williams. Damir Džumhur opet je stigao do druge runde. U prvoj je dobio Kudlu sa 3:2 u setovima, da bi ga eliminisao Herbert sa 3:1. Također, u 7. mjesecu odigrani su košarkaški kvalifikacijski turniri za OI, a svoje nastupe na kraju su izborili Francuska, Hrvatska i Srbija.

AVGUST 2016.

Najveći sportski događaj godine održan je u Riju – Ljetne olimpijske igre. BiH imala je 11 predstavnika, međutim nije ostvarila mnogo te smo i dalje bez medalje. U Riju su najviše odličja pokupili očekivano Amerikanci, Kinezi i Britanci. Osmi mjesec je bio rezervisan i za US Open, posljednji Grand Slam sezone. Titulu su na kraju uzeli Stan Wawrinka i Angelique Kerber. Džumhur opet nije uspio proći drugu prepreku. Nakon eliminacije favorizovanog Querreya, u drugom je kolu izgubio od Ukrajinca Marchenka.

SEPTEMBAR 2016.

Deveti mjesec često je rezervisan za početak novih sezona u skoro svim svjetskim sportovima. U Kolumbiji je održano SP u futsalu, a prvak je bila Argentina. Treba naravno spomenuti i Paraolimpijske igre u Riju na kojim je najbolji rezultat ponovo ostvarila reprezentacije BiH u sjedećoj odbojci. Naši su Zmajevi osvojili srebrenu medalju, a u finalu smo izgubili od Irana sa 3:0 u setovima. Sloboda je nakon sjajnih rezultata ostala bez predsjednika Azmira Husića koji je ponudio svoju ostavku. Fudbalski Zmajevi počeli su novi kvalifikacijski ciklus za SP u veoma zahtjevnoj grupi sa Belgijom i Grčkom. Do kraja godine uzeli smo 7 bodova i završili na trećem mjestu pred nastavak kvalifikacija u martu 2017. godine. Košarkaški Zmajevi su nas razočarali neizborivši plasman na EP u grupi sa Rusijom i Švedskom. Damir Mulaomerović bio je selektor svega nekoliko mjeseci no u svom prvom mandatu nije uspio.

OKTOBAR 2016.

Krajem oktobra održano je SP u karateu, a sjajan rezultat ostvarila je naša Ivona Ćavar. Mostarka je u kategoriji do 68 kg osvojila sjajno treće mjesto u bronzanu medalju. U oktobru je počela i nova sezona u košarkaškim prvenstvima BiH, a titulu brane Igokea i Play Off.

NOVEMBAR 2016.

Novembar je bio teniski mjesec. U reprezentativnim kategorijama odigrani su finalni mečevi Davis i FED Cupa. U ženskoj konkurenciji prvakinje su postale Čehinje, a osvajač Davis Cupa bila je Argentina koja u pobijedila 3:2 Hrvatsku u velikom finalu odigranom u Zagrebu. Mi smo ponosni na historijski plasman Davis Cup reprezentacije BiH u I grupu E/A zone nakon velike pobjede nad Litvanijom.

DECEMBAR 2016.

U Švedskoj je održano EP za rukometašice. Titulu najboljih osvojile su Norvežanke koje su u finalu dobile Holandiju sa 30:29. Svjetsko klupsko prvenstvo odigrano je tradicionalno u Japanu, a još jednu titulu uzeo je Real Madrid. Pomenućemo u sjajno 6. mjesto naših košarkaških juniora koji su nastupili na EP u Turskoj. Ipak, to nije bilo dovoljno za direktni plasman na Svjetsko prvenstvo.

AUTOR: Vedran Jahić

Korišteni snimci: BHRT, RTV Slon, FACE TV, YouTube