Španija zasluženo savladala Englesku i osvojila titulu prvaka Evrope

Fudbalska reprezentacija Španije domogla se titule prvaka Evrope i to nakon što su u finalu nadigrali selekciju Engleske s 2:1.

Tako se Crvena furija domogla svog rekordnog četvrtog naslova pobjednika Starog kontinenta, dok su Englezi drugi put uzastopno izgubili u velikom finalu nakon poraza od Italije 2021. godine.

Prvo poluvrijeme možemo okarakterisati sa jednim velikim “ništa”. Gotovo ni jedna prilika ni na jednoj strani, a tome je vjerovatno kumovala težina i veličina ove utakmice.

Zato smo u drugom poluvremenu gledali nešto posve drugo. Prelijepe akcije Španaca, tri gola i zaslužena pobjeda Crvene furije.

Već u drugoj minuti nastavka zatresla se mreža Engleske. Nevjerovatni Lamine Yamal je uposlio Nica Wiliamsa koji pogađa sa 10 metara iskosa. Bio je to njegov treći gol na turniru.

Englezi su nakon toga krenuli naprijed što im se i isplatilo. Igrao se 73. minut kada je Saka povukao loptu, dodao je Watkinsu, ovaj odlaže za rezervistu Palmera koji pogađa za izjednačenje rezultata.

Gordi Albion je nakon toga potpuno stao. Španija je sa druge strane kreirala dvije jako dobre šanse iz lijepih akcija, a drugu su krunisali golom.

Prvo je Pickford spasio Englesku sjajnom odbranom Yamalu u 80. minuti, ali sedam minuta kasnije čuvar mreže Evertona ništa nije mogao.

U akciji su učestvovali Olmo, Cucurella i Oyarzabal, a ovaj zadnji na kraju pogodio za, ispostavit će se, konačnu pobjedu i titulu prvaka Španije.

Četvrti naslov prvaka Evrope kojom je Španija postala apsolutni rekorder našeg kontinenta.

Englezi će sa druge na novu šansu čekati još četiri godine kada 2028. sa Irskom, Sjevernom Irskom i Velsom budu domaćini turnira.