BiH

Slučaj firme Mass d.o.o. iz Bijeljine: Ko će odgovarati za višemilionski kriminal













Dug na ime neplaćenog PDV-a bijeljinske firme Mass d.o.o. u iznosu od 5,6 miliona KM, lažna lična karta pomoću koje se fiktivni vlasnik upisao u službene dokumente i nemogućnost naplate dugovanja zbog nepostojanja imovine firme, djela su za koja do sada niko nije odgovarao, kako na strani počinioca tako i na strani državnog sigurnosno-poreskog aparata. Svi podaci koje je kroz istraživanje Faktor prikupio, ukazuju na postojanje organizirane kriminalne skupine koja, barem za sada, nije kažnjena za svoja nedjela.

Sankcije za nadležne

Možda će Vas zanimati i:

S druge strane, obični privrednici i kompanije su ogorčeni ovim slučajem. Mladen Pandurević, direktor Udruženja poslodavaca FBiH za Faktor ističe da je stav ove organizacije uvođenje mogućnosti prekršajnih sankcija i za kontrolne organe.

– Mi, naravno, nećemo da se inspektor kazni ako slučajno pogriješi jer onda niko ne bi želio raditi, ali ako neko prijavi situaciju i inspektor ne reagira, onda treba biti sankcija. Krivično nek odgovara ako je počinio krivično djelo. Činjenica je da se poreske utaje dešavaju svugdje u svijetu, i nije moguće stalno kontrolirati svaku firmu. Ali ako neko kao vi pišete o slučaju poreske utaje, a niko ne reagira, onda nadležni moraju biti pozvani na odgovornost – ističe Pandurević.

Dodaje da je pitanje lažne lične karte signal da se radi o organizovanom kriminalu. Međutim, objašnjava da se u procesu registracije firme ili prijenosa vlasništva dijelom mora raditi i preko notara ali je pitanje kako notar može znati da li je lična karta ispravna ili lažna.

Objašnjavajući proceduru pokretanja odgovornosti u Upravi za indirektno oporezivanje BiH, portparol ove organizacije Ratko Kovačević ističe za Faktor da nadležni rukovodioc u situaciji u kojoj to bude potrebno pokreće postupak disciplinske odgovornosti zaposlenika. Nakon toga se određuje težina propusta, te da li se radi o lakšem ili težem stepenu povrede službene dužnosti.

Kovačević ističe da je plaćanje PDV-a proces samooporezivanja, i svaki obveznik u skladu sa zakonom ima obavezu obračunati obaveze i prijaviti ih. Ako ih ne uplati, to je njegova odgovornost.

– S druge strane, inspektori kada budu u kontroli mogu otkriti određene nepravilnosti. Ukoliko procjene da su nepravilnosti i neplaćeni PDV učinjeni s namjerom, onda se informacija šalje i Tužilaštvu BiH – objašnjava Kovačević. Zaključuje da u slučaju firme Mass d.o.o. ne treba spekulisati i komentarisati o tome da li je neko od inspektora kriv ili nije.

Jačanje odgovornosti

Analizirajući činjenicu da je država ostala uskraćena za 5,6 miliona KM po osnovu dugovanja za PDV, ekonomski analitičar Zlatko Hurtić navodi da odgovornost za toliku poresku utaju treba tražiti u poreskim službama, kako entitetskim tako i državnim.

– Mora doći do jačanja odgovornosti osoba koje rade na tim poslovima. Imate situaciju da Uprava za indirektno oporezivanje BiH postaje sve više ispolitizirana, i mora doći do jače kontrole rada ove institucije. Ne možete baš tako lahko utajiti 5,6 miliona KM – zaključuje Hurtić.

 

 

Izvor: faktor



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button