Lifestyle

Sijeda kosa – šta je uzrok i kako ga spriječiti?

Stres je prirodna reakcija tijela i u malim količinama može djelovati stimulirajuće. Međutim, u današnjem, užurbanom načinu života, neprestano smo izloženi malim količinama stresa i gotovo smo izgubili sposobnost aktiviranja prirodne reakcije opuštanja.

On također ima veliki utjecaj na to da ubrzava pojavu sijedih dlaka. Naučnici tvrde da su možda otkrili zašto stres utječe na promjenu boje kose, kao i mogući način kako da se ovo spriječi – a da to ne znači kupnju boje za kosu, piše BBC.

Testovi koji su provedeni na miševima pokazali su da su matične stanice koje kontroliraju boju kože i dlake oštećene uslijed stresa. Tamnoputi miševi postali su potpuno bijeli u roku od nekoliko sedmica tijekom kojih su bili izloženi boli.

Istraživači iz Amerike i Brazila objasnili su da je ovaj iskorak vrijedan daljnje pažnje kako bi se potencijalno razvio lijek koji sprječava kosu da posijedi tokom godina.

Muškarci i žene mogu početi dobivati sijede bilo kada od srednjih 30-tih, iako to najčešće ovisi i o genetici. Iako je mijenjanje boje kose uglavnom posljedica starenja, stres također može igrati ulogu. Naučnicima do sada nije bilo tačno jasno kako stres djeluje na kosu.

Stres može utjecati na sve aspekte vašeg života, uključujući i emocije, ponašanje, sposobnost razmišljanja i fizičko zdravlje. Niti jedan dio tijela nije imun.

Istraživači sa Univerziteta u Sao Paulu i Harvardu, koji stoje iza ove studije objavljene i u časopisu Nature, vjeruju da su ovi učinci povezani s matičnim stanicama melanocita, koji proizvodi melanin i koje su odgovorne za boju kose i kože. Dok su obavljali eksperimente na miševima, došli su do dokaza da to jest tako.

“Sada zasigurno znamo da je stres odgovoran za ovu specifičnu promjenu boje kose, kao i na koji način”, kaže profesor Ya-Cieh Hsu, autor istraživanja s Harvarda.

Možda će Vas zanimati i: