Šesnaestogodišnji Yamal vratio Barcu na drugo mjesto

Fudbaleri Barcelone opravdali su ulogu favorita, pobijedili su kao domaćini ekipu Real Sociedada i vratili se na drugo mjesto na tabeli španske Primere.

Derbi utakmica 35. kola LaLige na Montjuicu završena je rezultatom 2:0 (1:0).

Zasluženo su Katalonci osvojili sva tri boda, ali se ponovo ekipa Xavija Hernandeza igrala sa živcima svojih navijača.

Povela je u 40. minutu poslije sjajne akcije Lewandowskog, asistenta Gundogana i strijelca Laminea Yamala. Bio je to sedmi pogodak u sezoni, peti u ligi za supertalentovanog 16-godišnjeg momka (rođen 13. jula 2007).

Nekoliko minuta ranije jedan od najzapaženijih igrača na terenu, Brazilac Raphinha, pogodio je stativu poslije dobrog udaraca sa 20-tak metara. Taj trenutak možda i najbolje govori o čitavoj sezoni Katalonaca. Bilo je to čak 19-put da su fudbaleri Barce pogodili okvir gola, najviše od svih timova u ligi.

Imali su fudbaleri u plavo-crvenim dresovima još prilika i poluprilika, ali su još jednom pokazali hroničnu neefikasnost.

Mogli su da budu kažnjeni zbog toga. I Real Sociedad je imao svoje šanse, a najbolju je propustio Brais Mendez u 67. minutu. U pravom slalomu nanizao je protivničku odbranu i kad je izašao ispred Ter Štegena neprecizno je šutirao.

Kada se uveliko očekivao kraj meča, sudija je nakon intervencije iz VAR sobe pokazao na penal za Katalonce u 90+3. minutu, koji je realizovao Raphinha za konačnih 2:0.

Za igrača utakmice proglašen je mladi Yamal.

Barcelona je poslije ove pobjede preskočila Gironu i sad je druga na tabeli iza novog šampiona Real Madrida. Klub iz San Sebastijana je sedmi.