Rusija tvrdi da se Zapad igra vatrom, razmatrajući dopuštanje Ukrajini da udari duboko u Rusiju zapadnim projektilima, i upozorila je u utorak Sjedinjene Države da treći svjetski rat neće biti ograničen na Evropu.
Ukrajina je 6. augusta napala zapadnu rusku regiju Kursk i zauzela dio teritorije, u najvećem stranom napadu na Rusiju od Drugog svjetskog rata. Predsjednik Vladimir Putin izjavio je da će Rusija na napad pružiti dostojan odgovor.
Sergej Lavrov, koji je Putinov ministar vanjskih poslova duže od 20 godina, izjavio je da Zapad nastoji eskalirati ukrajinski rat i “traži nevolje” razmatrajući ukrajinske zahtjeve da se ublaže ograničenja korištenja oružja isporučenog iz inostrantva.
Od invazije na Ukrajinu 2022., Putin je u više navrata upozoravao na rizik od mnogo šireg rata koji uključuje najveće svjetske nuklearne sile, iako je kazao da Rusija ne želi sukob s NATO savezom pod američkim vodstvom.
– Amerikanci razgovore o Trećem svjetskom ratu nedvosmisleno povezuju kao nešto što će, ne daj Bože, ako se desi, utjecati isključivo na Evropu – izjavio je Lavrov.
Dodao je da Rusija “razjašnjava” svoju nuklearnu doktrinu. Ruska nuklearna doktrina iz 2020. određuje kada će njen predsjednik razmotriti korištenje nuklearnog oružja: općenito kao odgovor na napad korištenjem nuklearnog ili drugog oružja za masovno uništenje ili konvencionalnog oružja, a “kada je samo postojanje države dovedeno u opasnost”.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je u ovom mjesecu da je napad na rusku regiju Kursk pokazao da su prijetnje Kremlja odmazdom bile blef.
Zelenski je kazao da Ukrajina, zbog ograničenja koja su joj nametnuli saveznici, ne može koristiti oružje kojim raspolaže da pogodi neke ruske vojne ciljeve. Pozvao je saveznike da budu hrabriji u svojim odlukama o tome kako pomoći Kijevu u ratu.
Rusija tvrdi da je Ukrajina u Kursku koristila zapadno oružje, uključujući britanske tenkove i američke raketne sisteme. Kijev je potvrdio korištenje američkih projektila HIMARS za rušenje mostova u Kursku.
Washington navodi da nije bio obaviješten o planovima Ukrajine prije iznenadnog upada u Kursk. Sjedinjene Države također su saopćile da nisu sudjelovale u operaciji.
Putinov šef vanjske obavještajne službe, Sergej Nariškin, izjavio je u utorak da Moskva ne vjeruje zapadnim tvrdnjama kako nema nikakve veze s napadom na Kursk.
Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov kazao je da je umiješanost Sjedinjenih Država “očita činjenica”.
New York Times prenosi da su Sjedinjene Države i Britanija dale Ukrajini satelitske snimke i druge informacije o regiji Kursk u danima nakon ukrajinskog napada.
Times navodi da su obavještajni podaci bili usmjereni na pomoć Ukrajini da bolje prati ruska pojačanja, prenosi Reuters.