Sport

Pohlepni bogataši kuju novi plan: Održan tajni sastanak u Londonu, fudbal kao igra polako gubi smisao!




Čini se da je odzvonilo Ligi prvaka i fudbalu kakvog poznajemo. Čelnici pet najvećih engleskih klubova, Manchester Uniteda, Liverpoola, Arsenala, Chelseaja i Manchester Cityja, održali su tajni sastanak u Londonu gdje su razgovarali o osnivanju Europske superlige (European Super League).

Engleski mediji pišu da su se Ed Woodward (Manchester United), Bruce Buck (Chelsea), Ivan Gazidis (Arsenal), Ferran Soriano (Manchester City) i Ian Ayre (Liverpool) sastali u hotelu Dorchester na inicijativu Stephena Rossa, američkog milijardera i vlasnika NFL ekipe Miami Dolphinsa, čije se bogatstvo procjenjuje na oko 4 milijarde dolara.

Možda će Vas zanimati i:

Ross je u fudbalski biznis ušao organizacijom Interkontinentalnog kupa prvaka koji se održava u ljetnom pripremnom razdoblju, a na kojem učestvuju najveći europski klubovi. Prošlog ljeta turnir se igrao u SAD, Kini i Australiji i europskim velikanima je donio golemu financijsku korist. Tema sastanka je bila gašenje, odnosno napuštanje Lige prvaka i osnivanje novog elitnog klupskogtakmičenja.

Superliga za bogate

Nedavno je na tu temu ponešto rekao novi predsjednik FIFA-e i dojučerašnji generalni sekretar UEFA-e Gianni Infantino.

“Stalno razgovaramo o tome kako da unaprijedimo takmičenje. Ne vidim razlog za pokretanje te teme. Superliga već postoji, to je Liga prvaka”, izjavio je Infantino, no očito je da najveći europski klubovi imaju drugačije mišljenje.

Dodatno elitiziranje europskog fudbala i osnivanje “lige bogatih” nije nova ideja. O tome se spekuliralo u nekoliko navrata u posljednjih 20-tak godina. Čelnik turskog velikana Galatasaraya Unal Aysal prije tri godine je izjavio kako najveći europski klubovi kuju plan za osnivanje Superlige.

Razlog za ovu ideju se nameće sam po sebi. Najveći klubovi su uvjereni da bi na taj način zaradili znatno više nego u trenutačnom formatu Lige prvaka. Zatvorenim sistemom takmičenja riješili bi se “gnjavaže” hoće li zauzeti jedno od četiri ili tri mjesta u domaćem prvenstvu koja vode u Ligu prvaka.

“Amerikanizacija” fudbala

Kako američki kapital sve više prodire u europski fudbale, s njime dolaze i nove ideje imanentne američkom poimanju profesionalnog sporta, gdje su elitne lige najpopularnijih sportova zatvorene i garantuju nastup svim klubovima bez obzira na ostvareni rezultat. Ideja o Superligi u Europi dozrijeva već godinama i čini se da je samo pitanje vremena kada će se realizovati. Članovi elitnog kruga očito ne brinu previše šta će to donijeti ostalim klubovima koji će ostati izvan ekskluzivnog kluba, a zacijelo će izazvati još veće raslojavanje.

Šta to znači za fudbal u BiH?

Ako se ideja realizira, Liga prvaka će postati drugorazredno takmičenje kao što je to danas Europska liga i donosit će puno manje novca. Televizije i sponzori zacijelo će “pobjeći” za najvećim klubovima, jer tamo gdje igraju Real, Barcelona, Bayern, Manchester United, Liverpool, Juventus, PSG, Milan ili Inter seli se i pozornost svjetske javnosti. To je jasno kao dan. U prijevodu to znači da, recimo, bh. klubovi mogu zaboraviti na goleme zarade od eventualnog plasmana u Ligu prvaka ili u kvalifikacije za evropska takmičenja.

Međutim, šta je tu novo ako se zna da će po procjenama ekonomskih stručnjaka do kraja 2016. godine jedan posto svjetske populacije kontrolirati više od pola svjetskog bogatstva, što znači da nekoliko postotaka svjetske populacije kontroliše 99 posto svjetskog bogatstva. Ekonomska slika svijeta će se, dakle, samo preslikati na fudbal.

Da parafraziramo Haustor: “Radnička nogometna klasa odlazi u raj, pa, pa, proleteri…”

Izvor: dnevnik.hr



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button