BiH

Podaci Porezne uprave FBiH: Radnici “štite“ i loše poslodavce







Zbog teške ekonomske situacije mnogi radnici prihvataju poslove čak i kada znaju da neće ostvariti prava iz radnog odnosa, da neće imati zdravstveno i penziono osiguranje. Porezna uprava FBiH, svjesna da mnogi poslodavci krše zakone i zapošljavaju radnike nacrno, posljednjih mjeseci provodi brze kontrole ne bi li povećala disciplinu poreznih obveznika. Osnovni cilj im, kažu, nije kažnjavanje, pečaćenje i zatvaranje objekata, nego da svaki poslodavac samostalno, bez prisile, ispunjava obaveze i dobrovoljno prijavi radnike.

Kazna 100.000 KM

Možda će Vas zanimati i:

Inspektori prilikom inspekcijskog nadzora u svim slučajevima kad zateknu neprijavljene radnike izdaju prekršajne naloge sa propisanim kaznama. Zakonom o Poreznoj upravi FBiH za pravnu osobu propisana je kazna od 3.000 do 30.000 maraka, a za odgovornu osobu od 500 do 3.000 maraka te za fizičku osobu od 500 do 5.000 maraka. Zakonom o registraciji, kontroli i naplati doprinosa propisana je kazna za pravnu osobu od 5.000 do 100.000 maraka, za odgovornu osobu od 3.000 do 20.000 maraka i za fizičku osobu od 2.000 do 20.000 maraka.

-Također, Zakonom o prekršajima propisano je da ovlašteni organ izdavanjem prekršajnog naloga može izreći minimalnu novčanu kaznu i da se izrečena kazna može u roku osam dana platiti u iznosu 50 posto – rečeno nam je u Poreznoj upravi.

Ako se prilikom inspekcijskog nadzora zatekne neprijavljeni radnik, jedna od mjera koja se obavezno nalaže poslodavcu je da prijavi tog radnika. Međutim, ne postoji zakonom propisana obaveza roka na koji se radnik prijavljuje, tako da poslodavcima ostaje mogućnost da ga odjave nakon određenog vremena.

Mnogo nezaposlenih

-Ovakvoj praksi poslovanja pojedinih poreznih obveznika pogoduje veliki broj nezaposlenih osoba koje traže zaposlenje, kvalifikaciona struktura u pojedinim djelatnostima, iznos zaprijećene kazne i mogućnost umanjenja iznosa kazne ukoliko se plati u kratkom roku – navode u Poreznoj i dodaju da uposlenici često podnose prijave protiv poslodavaca za neuplaćivanje doprinosa, ali najčešće nakon prestanka rada.

Izvor: faktor

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button