Više od 90 % svjetske populacije udisalo je 2015. nezdrav vazduh, kaže se u izvještaju Stanje globalnog vazduha bostonskog Instituta za zdravstvene posljedice objavljenom sredinom februara ove godine.
Aerozagađenje je 2015. doprinjelo da dođe do više od 4,2 miliona prijevremenih smrti i gubitka 103 miliona godina zdravlja širom svijeta i smatra se petim uzročnikom umiranja na planeti.
Analiza je pokazala da su Kina i Indija odgovorne za više od polovine smrti koje se mogu pripisati nezdravom vazduhu, svaka sa po više od milion žrtava zagađenja.
Najveća koncentracija finih respirabilnih (suspendovanih) čestica manjih od 2,5 mikrona zabilježena je u južnoj i jugoistočnoj Aziji, Kini i centralnoj i zapadnoj podsaharskoj Africi. Zagađenju vazduha doprinjeli su korišćenje čvrstih goriva u domaćinstvima, termoelektrane na ugalj, transport i spaljivanje poljoprivrednog đubriva i drugih materijala.
Kada je reč o pojedinačnim državama, najveće zagađenje zabilježeno je u Kataru (107 mikrograma po kubnom metru), Saudijskoj Arabiji (106 μg) i Egiptu (105μg). U Indiji ovaj broj iznosi 74, a u Kini 58, mada u nekim oblastima dostiže i 79μg.
Preporučena vrijednost Svjetske zdravstvene organizacije je 10μg/m3.
Suspendovane čestice mogu biti prirodnog i antropogenog porjekla. Prirodni izvori su zemlja, prašina, vulkanske reakcije, razaranje stijena, vegetacija. Čestice antropogenog porjekla nastaju u procesima sagorjevanja u industriji, poljoprivredi i saobraćaju.
Naročito značajne su čestice manje od 10 mikrona, koje lako dospjevaju do najdubljih djelova pluća i mogu da izazovu ozbiljne zdravstvene probleme.
Izvor: kurir