BiHRegionZaštita okoliša

OTPAD KAO RESURS: PUT KA CIRKULARNOJ EKONOMIJI

Ekološka alternativa plastici

Privredna/Gospodarska komora Federacije Bosne i Hercegovine u partnerstvu s Privrednom komorom Srbije organizuje međunarodnu konferenciju „OTPAD-RESURS za razvoj cirkularne ekonomije“, koja će se održati 5. decembra 2024. godine u Beogradu. Ova konferencija predstavlja ključni događaj za sve aktere uključene u zelenu tranziciju, uključujući lidere, donosioce odluka, stručnjake, poduzetnike, finansijere, javna komunalna preduzeća i predstavnike nevladinog sektora.

Jedan od istaknutih učesnika konferencije je i Uroš Granić, osnivač i vlasnik BioHub doo Beograd, porodičnog eko startupa, kao i predsjednik udruženja „BioHub Collective“. Njegov cilj je promovisanje cirkularne ekonomije i održivog razvoja kroz praktičan rad. BioHub se fokusira na prodaju biorazgradivih i reciklabilnih proizvoda od celuloze i šećerne trske, koji predstavljaju ekološku alternativu jednokratnoj plastičnoj ambalaži, sa certifikatima usklađenim sa EU standardima.

Tema konferencije „OTPAD-RESURS za razvoj cirkularne ekonomije“ naglašava potrebu za promjenom trenutnog linearog modela privrede, koji se oslanja na eksploataciju prirodnih resursa i odlaganje otpada. Cirkularna ekonomija pruža mogućnost da otpaci postanu resursi, čime se omogućava očuvanje životne sredine i smanjenje zagađenja. Evropska unija je prepoznala ovaj izazov i još 2015. godine uvela značajne novine u pravni okvir, postavljajući ciljeve za modernizaciju privrede i otvaranje novih radnih mjesta.

Uroš je aktivno uključen u edukativne i humanitarne projekte, kao što su „SPIN2023“, „Balkan go Circular“, „Cirkularnim putem 2024“ i „EcoRALLY2024“, kao i u radionice i prezentacije o cirkularnoj ekonomiji na Fakultetu organizacionih nauka. Kroz svoje inicijative, nastoji da stvori društveno korisne i održive promjene, kao i da podigne svijest o ekološkim pitanjima.

Do 2019. godine ispunjeno je 54 ciljeva iz Akcionog plana cirkularne ekonomije, a Evropska komisija je u martu 2020. godine usvojila novi plan (CEAP) s jasnim ciljevima: od uvođenja održivih proizvoda kao norme do smanjenja otpada i osnaživanja potrošača. Fokus je na sektorima kao što su elektronika, ambalaža, tekstil i građevinarstvo, koji imaju visok potencijal za cirkularnost.

Konferencija će također obuhvatiti najbolje prakse u niskokarbonskoj ekonomiji i pristupe zelenom financiranju, omogućavajući učesnicima da dijele svoja znanja i iskustva. Ovaj događaj predstavlja jedinstvenu priliku za umrežavanje i razmjenu ideja o održivim rješenjima i inovacijama u oblasti cirkularne ekonomije.

Pozivamo sve zainteresovane da se pridruže ovom značajnom događaju i doprinesu razvoju održivih praksi u regionu. Cirkularna ekonomija nije samo prilika za ekološke promjene, već i put ka ekonomskom rastu i društvenom napretku. Ne propustite priliku da budete dio ove važne inicijative!