Slučajan izum mogao bi biti jedan od najvećih u modernom dobu i jedan od najznačajnijih za budućnost mobilne industrije. Kako piše Metro, petljajući se s posebnom vrstom gela naučnici su slučajno otkrili način da baterije traju vječno.
Oblaganjem krhkih komponenata u okviru unutrašnjosti već razvijenih baterija one bi mogle izdržati stotine hiljada ciklusa punjenja i na taj način trajati, praktično – vječno!
Jedna od najvažnijih komponenata sadašnjih litijumskih baterija nanožica, mogla bi oblaganjem da izdrži pomenuti broj punjenja umjesto do 7.000 koliko je sada u stanju da izdrži pre trošenja i gubljenja najvećeg kapaciteta, piše portal Mondo. Tajna je u oblozi od mangan-dioksida, koji bi omogućio da se baterija napuni i do 200.000 puta u toku tri mjeseca bez ikakvih gubitaka u smislu kapaciteta energije ili vijeka trajanja.
Redžinald Pener, upravnik Univerziteta Kalifornija u Irvinu, rekao je da je za pronalazak zaslužna studentkinja te ustanove na doktorskim studijama Mia Le Taj, koja je sasvim slučajnom tankim slojem gela obmotala nanožicu i obezbjedila joj karakteristike koje smo opisali. Prema njenim riječima ovo je važan momenat za sve mobilne uređaje, posebno za baterije velikog kapaciteta kakve se koriste u automobilima i dronovima.