BiHKulturaVijesti

NA SFF-U DANAS PREMIJERNO PRIKAZIVANJE FILMA ‘NEVIDLJIVO DIJETE’ TURSKOG REŽISERA SISMANA




U okviru 25. Sarajevo Film Festivala u kinu Cinema City danas će biti prikazan dokumentarni film “Nevidljivo dijete“ turskog režisera i scenariste Muhammeda Ibrahima Sismana. 

Film govori o sudbini djevojčice koja je rođena kao posljedica silovanja tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, a snimljen je uz podršku turskog Ministarstva kulture i turizma i Turske radio-televizije (TRT).

Režiser Sisman je za AA kazao kako film govori o sudbini Lejle Damon koja je rođena 1992. godine kao posljedica silovanja i Ajne Jusić čija majka je na isti dan silovana i ostala trudna. Dvije djevojke se ujedinjuju u jednom cilju i kreću u potragu za istinom, boreći se za prava djece poput njih. Govoreći o tome u nadi da će pronaći svoje prijatelje sa istim sudbinama, istovremeno Lejlin najsnažniji motiv bio je pronalazak njene biološke majke.

Mladi producent i direktor filma Sisman ističe da za ovaj film ima posebna osjećanja koja proizlaze iz činjenice da je provodio mnogo vremena sa djecom rođenom zbog rata kako bi što bolje shvatio priču. Kroz film se može osjetiti težina života djece rođene zbog rata, ali i njihova snaga i jačina kojom pobjeđuju svakodnevne izazove koje im društvo i politički sistem nameću.

– U periodu rata u Bosni i Hercegovini su radili reporteri iz cijelog svijeta. Jedan par je usvojio Lejlu koja je bila neželjeno dijete. Taj par ju je tajno u paketima odnio u Veliku Britaniju i ona je tamo počela novi život. Lejla je odrasla i saznala gdje je i kako došla na svijet – kazao je Sisman. 

Novinar koji je usvojio Lejlu joj je pokazao tekst koji je objavio s njenom biološkom majkom, pa Lejla dolazi u Bosnu u potrazi za majkom.

Saznala je samo da se zove Safa, a dan prije povratka u Veliku Britaniju se našla s Ajnom, s kojom dijeli istu sudbinu, te ju je zamolila da joj pomogne u potrazi za biološkom majkom. Sisman je kazao da je film priča o toj Ajninoj potrazi koja je uspješno okončana. On je kazao da je važnu ulogu u snimanju filma odigralo i Udruženje “Zaboravljena djeca rata“.

– Želio sam da pomognem Udruženju i uložio mnogo truda u snimanje filma koji će doprijeti do mnogo ljudi – kazao je Sisman. 

On je kazao da nevidljive djece ima u svim zemljama u kojima ima ratova te je dodao da toj djeci treba uliti samopouzdanje i hrabrosti da izađu iz sjene i postanu vidljiva.

Prema podacima Udruženja “Zaboravljena djeca rata“, u BiH ima između 2.000 i 4.000 djece koja su rođena kao posljedica silovanja blizu 50.000 žena, javlja Anadolija.

– Veliko je interesovanje za premijerno prikazivanje filma u Sarajevu. Karte su prodate već prvog dana. Sada se traži veći broj prikazivanja – kazao je Sisman. 

Sismanu je ovo treće pojavljivanje na SFF-u, a ranije se publici predstavljao s dokumetarcima o Fati Orlović i rehabilitacijskom centru u Zenici.

Izvor: Hayat



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button