Objavljena je informacija da je oko 19.000 radnika ostalo bez posla, to je devetnaest hiljada porodica bez cijelog ili dijela prihoda. Matematika kaže da je to oko 12 miliona KM mjesečno, novog opterećenja na fondove za zapošljavanje. A onda dođu marsovci, da nam kažu i napišu da se ne trebaju potpisivati sporazumi o prestanku radnog odnosa.
Doduše, od Marsa do Bosne su putovali Ćirom, pa im je trebalo više od mjesec dana da se jave. Za one koji ne znaju, “Ćiro” je voz na ugalj, koji ide uskim tračnicama, i do nedavno se koristio jedino kao turistički voz u području Bihaća. Sada takvih vozova nema više, ali nema ni drugih.
Kako nam sve ide, vozovi uopšte više ne idu, a marsovci su ipak stigli, sa svojim epohalnim uputstvima da se ne potpisuju sporazumi o prestanku radnog odnosa. A za 19.000 je već dat otkaz, njihove odjave su zaprimljene u poreske uprave, kako će oni sada odbiti potpisati sporazume o prestanku radnog odnosa.
Oni imaju samo dva pravca, prijava kao nezaposleni ili se ne prijaviti. Ako se prijave, dobit će materijalnu pomoć i zdravstveno osiguranje, a ako se ne prijave, nemaju ni toga. Pa daj šta daš.
Svima ostaje pravo da pred sudom traže utvrđivanje ništavosti otkaza, a za očekivati je da će sudovi, u najvećem broju, usvajati takve tužbene zahtjeve, poništavat će otkaze i vraćati radnike na posao. To je 19.000 novih sudskih postupaka. Kao advokat, moram reći da je to ogromno opterećenje za sudove, a sudovi ne rade za svo ovo vrijeme pandemije.
U redovnoj proceduri, uz primjene prava na pravne lijekove, ovi sudski postupci će trajati više godina. Pravo na materijalnu pomoć će prestati, i šta je onda sa ovih 19.000 porodica, kako će ostvariti pravo na život, pravo na zdravstveno osiguranje. A kada se usvoji tužbeni zahtjev, presuda postane pravosnažna i izvršna, kako vratiti radnika u preduzeće koje više ne radi, kako radniku isplatiti neisplaćene plaće, kada preduzeće više nema mogućnosti ni da ostvari prihod.
Hajde marsovci, ovo treba da bude pitanje o kojem treba da razmišljate, da svoje ogromno iskustvo u izvanprivrednom sistemu iskoristite i pripremite sve da preduzeća mogu da ponovno zaposle te radnike i osiguraju im plate, a samim tim će biti osiguran i budžet. Kao što sam već davno napisao, naši propisi su dobri, jer smo ih mi donijeli, samo treba da ih i primjenjujemo, ne treba nam baš velika obuka da to činimo. Sada imate dovoljno vremena da se pripremite za taj period, period poslije pandemije, pa makar putovali i Ćirom.
Samo vodite računa, iz Bosne i Hercegovine je trbuhom za kruhom, otišlo više od 50.000 ljudi, od kojih se veliki broj već vratio, a još veći broj će ostati bez posla i u obećanim zemljama. Nemojte reći da i oni ne pripadaju marsovcima, ja znam da oni pripadaju Bosni i Hercegovini, oni su moji sugrađani, kako ćemo obezbijediti sredstva za njihov rad? A kako ćemo bez priliva sredstava od tih istih dok su radili u inostranstvu?
Sebi postavljam pitanje, zašto ja ovo pišem kad marsovci ne razumiju ovaj jezik? Razumijete li vi?
Porobić Miralem, 65+, u izolaciji