KolumneSport

Milan je nakon 16 godina u polufinalu Lige prvaka

Dva puta ćemo u maju gledati Derby della Madonnina, odnosno susrete Intera i Milana, te reprizu prošlogodišnjeg polufinala između Real Madrida i Manchester Cityja.

Dok će dvomeč Real Madrida i Manchester Cityja biti pravi derbi dvije ekipe koje su favoriti za osvajanje Lige prvaka od samog početka, dueli Intera i Milana biti će prava fudbalska romantika.

Milan i Inter su se posljednji put u polufinalu Lige prvaka sreli 2003. godine, a Milan je tada išao u finale u kojem će poraziti Juventus.

2007. godine Milan je u finalu pobijedio Liverpool sa 2:1 – osveta koju su čekali još od 2005. godine nakon jedne od najdramatičnijih utakmica svih vremena i najneočekivanijeg preokreta ikad.

Lopta je okrugla

Milan: Dida, Cafu, Stam, Nesta, Maldini, Pirlo, Gattuso, Seedorf, Kaka, Shevcenko, Crespo

Liverpool: Dudek, Finnan, Carragher, Hyypia, Traore, Xabi Alonso, Luis Garcia, Gerrard, Riise, Kewell, Baroš

Legendarni sastavi na obje strane su te večeri istrčali na teren sa posebnim akcentom na neke od najvećih umjetnika koji su ikad igrali na sredini terena te Gattusom, umjetnikom svoje vrste.

Znali smo da nam se sprema nogometna poslastica i da nikome neće biti lako, ali da će se situacija zakomplikovati kao u južnoameričkim sapunicama od 532. epizode, nismo ni slutili.

I

Uvertire nije bilo, Maldini je u prvom minutu pogodio za vodstvo Milana 1:0.

Nakon nekoliko prilika na obje strane, dva ofsajda za Milan, plela se mreža oko gola Liverpoola i u konačnici dogodila se akcija Kaka – Shevcenko – Crespo i 2:0 za Milan.

I da bi se završio prvi dio ove fudbalske predstave, Kaka je još jednom pokazao svoj kvalitet i dodao loptu Crespu koji je lobovao Dudeka za 3:0.

II

Čitava Engleska je vjerovatno utihnula nakon što je završeno prvo poluvrijeme ali u 54. minuti kapiten Steven Gerrard glavom zabija prvi pogodak za Liverpool razbivši zid iluzije kojeg su njegovi suigrači vidjeli pred sobom. Iluzije da je povratak nemoguć.

Vladimir Smicer sa vrha šesnaesterca gađa donji lijevi ćošak, Dida ostaje nemoćan. 56. minut – 3:2.

Nedugo nakon toga, Gerrard pada u šesnaestercu, navodni počinitelj prekršaja Gattuso i sudija svira penal a Xabi Alonso nakon Didine odbrane i odbitka ipak uspjeva nekako ubaciti loptu u go. 61. minut 3:3.

Nizali su se brojni pokušaji na obje strane, ali su golmani Dudek i Dida čuvali svojih 7 metara i tako smo otišli u produžetke.

Andrej Shevcenko, 3 minute do kraja drugog produžetka, sa vrha peterca šuta prvo glavom – Dudek brani, zatim odbitak hvata na nogu na metar od gola – Dudek brani. U čitavoj historiji fudbal, na prste jedne ruke se mogu nabrojati odbrane koje su bile toliko nemoguće. To je bila utakmica života za Jerzy Dudeka.

Penali

Kako su Carlo Ancelotti i Rafa Benitez preživjeli stres gledajući te penale još uvijek nikome nije jasno, jedan od komentara na Youtube-u kaže: „Pretpostavljam da zbog ove utakmice Ancelotti više ne reaguje ni na šta.“.

Penal za Milan grandiozno je profulao Serginho, Hamann pogodio za Liverpool, iznenađujuće ali Dudek brani Pirlu, svoj penal uredno je riješio Djibril Cisse, prvi penal za Milan pogodio je Tomasson, Duda brani Riise-u, dok je ipak Kaka bio siguran sa bijele tačke za 2:2 ali onda je Smicer uzvratio za 3:2.

Najveći tragičar te večeri Shevcenko, ime koje je slavljeno i obožavano u Milanu i koji je toliko puta obradovao obožavatelje diljem svijeta, tu večer nije zabio sa bijele tačke, Dudek ga je porazio ponovo odbranivši mu penal i tako donio pobjedu Liverpool-u.

Kada bih nekome trebali objasniti ljepotu ovog sporta, onda bi ova utakmica definitivno bila savršen školski primjer za taj zadatak.

Nepredvidivost i adrenalin neizvjesnosti su samo neki od razloga zašto volimo fudbal i zašto sa nestrpljenjem čekamo polufinalne utakmice Lige prvaka, nove susrete i dramaturgije na travnjacima koji život znače.