PolitikaTuzlaVijesti

Lugavić: Gasificiranje Tuzle nije realno, a ni skladište plina ne dolazi u obzir










Nakon posljednje izjave državnog ministra Elmedina Konakovića o Istočnoj i Južnoj interkonekciji otvorila se priča o mogućem gasificiranju Tuzle.

Naime, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković u utorak uvečer je govorio o tome zašto smatra da su plinovodi Istočna i Južna interkonekcija dobri za Bosnu i Hercegovinu.

Između ostalog je kazao da bi Istočna interkonekcija omogućila gasifikaciju Tuzle. Na to su reagovali građani koji su se usprotivili takvoj ideji, a i ekolozi su je ocijenili nebulozom.

Stav o ovoj priči zatražili smo i od gradonačelnika Tuzle Zijada Lugavića, koji je u razgovoru za Klix.ba kazao da nema namjeru komentirati Konakovićevu izjavu jer, kako kaže, nije upoznat sa kontekstom u kojem je nastala.

“Mogu samo reći da nisam stekao dojam da je ministar govorio o nekom izvjesnom projektu gasifikacije Tuzle, nego mi se čini da je to više naveo kao eventualnu mogućnost, ukoliko bi se to pokazalo kao potreba. Ako sam ja to dobro shvatio, mogu samo reći da mi u Tuzli nikada nismo, niti sada imamo namjeru gasificirati Tuzlu”, kaže Lugavić.

Gasificiranje Tuzle nije opcija jer taj grad ima najjeftinije grijanje u BiH

Gasifciranje Tuzle nije opcija, prije svega jer ovaj grad, kako navodi Lugavić, ima najbolje i najjeftinije grijanje u BiH, a možda i šire. On ističe da cijena za domaćinstva iznosi 1,44 KM po metru kvadratnom, odnosno obračun po metru kvadratnom, prema metodologiji obračuna, se vrši na sljedeći način: cijena usluge grijanja x broj kvadrata x broj grijnih dana (0,048 KM x dana x kvadrata grijane površine + PDV). Naprimjer, stan grijane površine od 60 metara kvadratnih = (0,048 KMx60x30 dana) + PDV = 86,40 KM + 14,79 KM = 101,19 KM.

“Nadalje, nije zanemariva činjenica da Tuzla ima stabilan i kontinuiran izvor energije (Termoelektrana Tuzla) koji dobija kroz kombinovanu proizvodnju toplotne i električne energije, uz Centralno grijanje d.d. Tuzla kao distributerom, koje je prepoznato kao najbolji distributer u regionu. Grad Tuzla ima visoko i zavidno razvijen sistem daljinskog grijanja na koje su priključene sve zgrade kolektivnog stanovanja i veliki broj individualnih stambenih objekata u gradu”, naglašava Lugavić.

Skladište plina ne dolazi u obzir

Lugavić je podsjetio da su se Gradska uprava Tuzle i Gradsko vijeće energično suprotstavili ranije plasiranim, a u nekim krugovima još uvijek aktuelnim, idejama o izgradnji podzemnih skladišta plina u gradu.

“Gradsko vijeće je donijelo dvije Rezolucije o odbijanju skladištenja prirodnog gasa u iskorištenim bušotinama soli na području grada Tuzle, kojima odlučno odbijamo sve namjere da se na području Tuzle locira skladište za smještaj prirodnog gasa ili drugih potencijalno opasnih materija, bez obzira na rezultate bilo kakvih analiza i potrebe da se iznađe prostor za skladište gasa”, potcrtava Lugavić.

Nastavivši još jednom da opcija gasifikacije uopće nije realna jer Tuzli nije potreban za grijanje, a drugo i najvažnije zato što se kao društvo moramo okretati obnovljivim izvorima energije, Lugavić je kazao da taj grad, ali i BiH imaju velike potencijale za solarne panele, vjetroelektrane, geotermalnu energiju i slično.

“Grad Tuzla već nekoliko godina iz vlastitog budžeta sufinansira mjere energetske efikasnosti za naša domaćinstva. Već smo više od hiljadu peći na fosilna goriva zamijenili energetski efikasnim načinom zagrijavanja (toplotne pumpe i slično) i nastavljamo sa ovim poticajima i u budućnosti. Tuzla je prva počela davati značajnije poticaje (npr za toplotne pumpe, prethodnih godina pet hiljada KM, a ove godine šest hiljada KM) i prva se okrenula dekarbonizaciji i energetskoj tranziciji. Naravno, pri toj tranziciji moramo voditi računa o našim rudnicima uglja i rudarima, koji moraju biti obezbjeđeni i zbrinuti na odgovarajući način i uz postepenu tranziciju”, dodaje Lugavić.

S obzirom na najave da bi gasovod prolazio pored Tuzle, ukoliko privreda i građani u budućnosti iskažu interes, nikada nije kasno da se o tome razgovara, stava je Lugavić. Takve inicijative, kako je zaključio, dosad nisu upućivane Gradskoj upravi, izvjesno iz razloga koji su ranije navedeni.



Izvor
klix.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button