Vršilac dužnosti glavnog tužitelja Tužiteljstva Bosne i Hercegovine Milanko Kajganić izjavio je danas kako je ovo tužiteljstvo zajedno s drugim tužiteljstvima, partnerskim institucijama i agencijama za provedbu zakona snažno angažirano na osiguranju zakonitosti i zaštiti integriteta izbornog procesa u BiH.
Mi smo se angažovali da učinimo sve ono što je u našoj moći, a što je u našoj nadležnosti kako bi obezbjedili da izborni proces u BiH prođe sa što manje nepravilnosti – kazao je Kajganić na konferenciji za novinare, istaknuvši spremnost za odlučno djelovanje u slučaju ugrožavanja zakonitosti tog procesa.
Podsjetio kako je Tužiteljstvo BiH, između ostalog, nadležno za praćenje provođenja izbornog procesa, u segmentu koji se odnosi na institucije BiH (PSBiH i Predsjedništvo BiH), odnosno za postupanje u predmetima koji se tiču krivičnih djela, zloupotrebe izbornih prava i(ili) slučajeva izbornih prevara.
V.d. glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH pozvao je građane da prijave najbližoj policijskoj stanici, odnosno na telefon – 122 svaku uočenu neregularnost za koju smatraju da se odnosi na izvršenje krivičnog djela, a prvenstveno se tiče radnji u vezi s nuđenjem novca ili upućivanja prijetnji, odnosno utjecaja na slobodnu volju birača.
U tom je kontekstu najavio kako će na dan Općih izbora u BiH, 2. oktobra tužitelji Tužiteljstva BiH biti raspoređeni u regionalne centre SIPA-e u Sarajevu, Tuzli, Mostaru i Banjoj Luci, a koji će taj dan dežurati i biti u mogućnosti da se angažiraju povodom bilo koje prijave, uključujući i izlazak na teren radi uviđaja na licu mjesta.
Na istom zadatku, a za eventualna krivična djela koja se tiču izbornog procesa na nivou entiteta – FBiH i RS bit će angažirani tužitelji kantonalnih, odnosno okružnih tužiteljstava, te Tužiteljstvo Brčko distrikta BiH.
Kajganić je, istovremeno, upozorio i sve one koji su skloni izbornim prevarama ili se pripremaju da se u tom pogledu angažiraju, da će sva tužiteljstva u BiH i policijske agencije poduzeti sve neophodne aktivnosti na dokumentovanju takvih krivičnih djela i njihovom efikasnom procesuiranju i sankcioniranju.
Podsjetio je kako je su za ovu vrstu krivičnih djela zaprijećene i kazne zatvora od tri do pet godina.
Kajganić se osvrnuo na dosadašnje aktivnosti institucija involviranih u osiguranje zakonitosti uoči, tokom i nakon održavanja Općih izbora, detaljno opisujući brojne sastanke na kojima je razgovarano o koordinaciji ukupnih aktivnosti i razmjeni relevantnih informacija, uključujući i mjere i aktivnosti na otklanjanju sigurnosnih prijetnji, kao i djelovanje u kriznim situacijama.
Spremnost Tužiteljstva BiH da odgovori svim obavezama iz domena sigurnosti i zakonitosti izbornog procesa, potcrtao je i zamjenik glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH Ismet Šuškić, navodeći kako se to tiče efikasnog prikupljanja kvalitetnih dokaza po prijavama, te procesuiranja svih aktera uključenih u izvršenje spomenutih krivičnih djela.
Radi se o, kako je kazao, šest krivičnih djela iz glave XV KZ-a BiH, odnosno krivičnim djelima protiv prava građana, za koja je predviđeno hitno postupanje, pravovremeno donošenje tužiteljskih odluka i efikasno procesuiranje.
Komentirajući novinarski upit u vezi s padom efektivnosti bh. pravosuđa, a što je uz hitnost procesiranja visoke korupcije i organiziranog kriminala u BiH konstatirano u USAID-ovoj godišnjoj anketi/izvještaju, Kajganić se pozvao na posljednji izvještaj Evropske komisije (Peer Review) u kojem su identificirane ‘slabe tačke’ u svim institucijama, zaduženim za borbu protiv spomenutih oblika kriminala.
– Tužilaštvo kao tužilaštvo nije jedino u tom lancu, nego sve polazi od policijskih agencija i OSA-e BiH i informacija da je počinjeno određeno krivično djelo. Dalje u tom lancu su tužilaštva u BiH i na kraju su sudovi – precizirao je Kajganić, ustvrdivši kako Tužiteljstvo BiH pokušava uraditi što je u njegovoj moći, te da nije izloženo bilo kakvim i bilo čijim utjecajima.
Naveo je kako na svim predmetima rade postupajući tužitelji te da, kada dođu do osnovane sumnje i prikupe dokaze, donose odluke i “kada bude dovoljno dokaza podizat će se optužnice, a kada ne bude dokaza donosit će se naredbe o neprovođenju, ili obustavama istraga”.
Kako je na konferenciji za medije rečeno, Tužiteljstvo BiH je nedavno usvojilo Komunikacijsku strategiju za suradnju sa medijima, institucijama civilnog društva, akademskom zajednicom…koja je dostupna na službenoj stranici, a koja je u funkciji daljneg jačanja transparentosti rada ove pravosudne institucije.