Iz Odjela RTV takse kazali su nam da se za sve podatke obratimo direktoru BHRT-a Belminu Karamehmedoviću. S druge strane, Karamehmedović kaže kako informacije trebamo potražiti u Odjelu RTV takse.
“Još nemamo konkretne podatke. Nakon sastanka s Elektroprivredom imat ćemo ažurirane podatke i vidjet ćemo kakvi su dosadašnji efekti naplate RTV takse”, kazao nam je Karamehmedović početkom novembra, obećavši kako će sastanak s Elektoprivredom biti održan u drugoj sedmici novembra, što se nije desilo.
Prema Zakonu o javnom radio-televizijskom sistemu BiH, Odbor sistema dužan je pratiti naplatu RTV takse.
Kao i proteklih dana, i danas smo ponovo kontaktirali BHRT za informacije o RTV taksi koje opet nismo uspjeli dobiti.
“Sastanak s Elektroprivredom još nije održan, a termin bi trebao biti dogovoren u ponedjeljak”, kazala nam je glasnogovornica BHRT-a Ezita Pašić.
Na osnovu ugovora koji su potpisali Javni RTV servis BiH i Elektroprivreda BiH, mjesečna taksa od 7,50 KM predstavlja porez na posjedovanje radio ili TV prijemnika, koji je regulisan državnim i entitetskim zakonima o javnom servisu.
RTV taksa počela se naplaćivati na ovakav način kako bi se osnažio Javni RTV servis BiH koji se proteklih godina bori s nedostatkom finansijskih sredstava i opreme za normalno funkcionisanje.
Nakon sastanka s Elektroprivredom, koji se, izgleda, neće desiti uskoro, trebalo bi biti poznato je li povećana naplata RTV takse te da li su građani BiH počeli poštovati zakonsku obavezu.
Onima koji su u proteklom periodu odbili platiti RTV taksu uz račun za električnu energiju neće biti isključena struja, ali Javni servis BiH bi mogao pokrenuti tužbu protiv ovih obveznika.