LifestyleTuzla

Dr. Amela Tučić: Stres može uzrokovati parodontne bolesti i ispadanje zuba










Zdravlje usne šupljine i zuba imaju važnu ulogu za tjelesno i duševnog zdravlje, ali i za samopouzdanje čovjeka u njegovom privatnom i poslovnom životu. Nažalost, vec dugi niz godina podaci ukazuju na loše stanje oralnog zdravlja stanovništva. Razgovarali smo sa dr. Amelom Tučić, vrhunskom stručnjakinjom u oblasti stomatologije i parodontologije o pitanjima koja muče mnoge od nas.

Naša Super žena objašnjava kako oralno zdravlje predstavlja zdravlje strukture usne šupljine, a pod time podrazumijevamo zube, potporni aparat zuba i sluznice usne šupljine. Doktorica Tučić objašnjava kako je jako bitno učiti o ovim stvarima još od najranijeg doba.

Možda će Vas zanimati i:

Prvu četkicu bi trebalo nabaviti čim niknu mliječni zubići. To treba biti mekana četkica koja neće grebati djecu i iritirati ih. Znači, od najranijih početaka i prvih zuba djeca se moraju educirati o oralnoj higijeni.”, naglašava dr. Tučić.

Ona nam pojašnjava kako dijete treba dovesti stomatologu i prije nego se pojavi neki problem kako bi se naši najmlađi navikli na posjete zubaru.

Kada dijete nema problem i prije nego što nastane problem treba ga dovesti stomatologu da se upozma sa doktorom, sa osobljem, sa kompletnom ordinacijom. Mi ih malo provozamo u stolici i ukoliko je dijete raspoloženo možemo napraviti prvi pregled. Znači, tada je ugodan prvi posjet stomatologu. Ako dijete već nešto boli, onda je to već malo veći problem i tada posjet nije tako ugodan.”, priča dr. Tučić.

Prema njenim riječima, zube treba prati tri puta dnevno: ujutro, prije spavanja i nakon glavnog obroka, dok neki ljudi to rade i češće, poslije svakog obroka. Ipak, i genetika igra značajnu ulogu za zdravlje zuba jer se od roditelja nasljeđuje kvalitet zuba, kao i sklonost pojedinim bolestima usne šupljine. Jedan od riziko faktora za nastanak parodontne bolesti, pa i ispadanje zuba jeste svakako i stress.

Stres smanjuje prirodnu odbranu organizma tj. imunitet i dopridonosi nastanku ili pogoršanju paradontne bolesti i još nekih drugih bolesti usne šupljine.”, dodaje dr. Tučić.

Cigarete takoder ima negativan utjecaj na zdravlje naših zuba, ali kafe ne toliko.

Cigarete jako loše utiču na oralno zdravlje ne samo zbog pigmentacija koje nastaju na zubima, pušači mnogo češće obolijevaju od karcinoma usne šupljine. Mi kada liječimo parodontnu bolest, preporučujemo pacijentu da svakako prestane sa pušenjem jer ni rezultati liječenja kod pušača nisu zadovoljavajući. Što se kafe tiče, ona nije štetna za zdravlje zuba, ona samo dovodi do oboljenja koja se vrlo lako mogu odstraniti.”, pojašnjava dr. Tučić.

Pored cigareta i kafe, našim zubima najviše šteti kisela hrana i piće, ali, možda iznenađuje da i vježbanje može imati negativne posljedice na zdravlje zubi.

Našim zubima najviše šteti kisela hrana i piće zato što oni sadrže kiselinu koja dovodi do demineralizacije cakline i nastanka karijesa. Po nekim novijim istraživanjima, čak i intezivna vježbanja dovode do oštećenja zubi jer isušuju usnu šupljinu, a manjak pljuvačke dovodi do osjetljivosti zuba na nastanak karijesa.”, navodi dr. Tučić te objašnjava kako to možemo spriječiti ukoliko nakon konzumacije slatkih i kiselih pića, te vježbanja, operemo zube.

Što se tiče kućnih varijanti izbjeljivanja zuba, dr. Tučić ih ne preporučuje.

Ukoliko se izbjeljivanje vrši pod stručnim nadzorom stomatologa, ne bi trebalo biti štetno za zube zato što sredstva za izbjeljivanje koja mi koristimo u ordinacijama imaju veliku koncentraciju flora koji sprječava demineralizaciju cakline. Međutim, ne bih preporučila kućnu varijantu izbjeljivanja zuba bez nadzora stomatologa. Soda bikarbona se često koristi u toj kućnoj varijanti uklanjanja pigmentacija sa zubi. Smatra se da nije štetna, ali također nema nekog posebnog efekta u izbjeljivanju zuba.”, objašnjava dr. Tučić i kaže da je dovoljno zube čistiti pastama za zube jer one u sebi imaju izvjesnu koncentraciju sode bikarbone.

Za kraj našeg razgovora, dr. Amela Tučić savjetuje svima:

Jako je važno voditi računa o oralnoj higijeni, redovno i uredno prati zube, posjećivati stomatologa svakih šest mjeseci i nemojte čekati da vas nešto zaboli da dođete stomatologu, jer tad je obično kasno ili jako teško sanirati stanje. Kada nemate problem, posjetite stomatologa, jer kada se liječi na vrijeme sve je puno jednostavnije i bez komplikacija.”, završava dr. Tučić.

Više informacija o uslugama i radu dr. Alme Tučić možete pronaći na njenoj web stranici.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button