Kolumne

Britanska inicijativa je uvođenje BiH u EU. Jesu li i zato pobjegli?










Nizu bh. apsurda u rješavanju krize dodana je sada, svojim nazivom, i britansko-njemačka inicijativa. Britanci i Nijemci već više od godinu dana pokušavaju intenzivirati reforme kako bi se ubrzao put BiH prema EU. U tom smislu Merkel i Cameron dogovorili su paket reforma.

Možemo se nadati da “britansku inicijativu” građani u BiH neće tumačiti po uzoru na onih 52 posto Britanaca koji su izglasali razdruživanje od EU. Spas je u pridruživanju. Političari opstruiraju taj proces. Jučer su Srbi zbog slobodne trgovine zakomplicirali taj put. Međunarodna zajednica još ima mehanizme europeizirati ih. Svaki drugi proces može biti poguban i za BiH i za Europu. Zato su nerazumno zvučali argumenti u Britaniji kako, između ostalog, trebaju napustiti EU jer ne žele biti u istoj zajednici u koju žele ući BiH, Srbija, Makedonija… Možda su se u Ujedinjenom Kraljevstvu pobojali kako bi u EU mogle ući sve ratoborne bivše jugoslavenske republike. Ako se to dogodi, svi će strahovati od njihova “Yuexita”. U prijevodu, to je uvijek krvavi rat, čiji se požar svaki put lako proširi.

Možda će Vas zanimati i:

Što ako Britanci za EU budu poput Slovenaca za Jugoslaviju? Još gore, što ako se razdruživanja budu odvijala na balkanski način? U krvi su se raspadala uglavnom sva carstva na tlu Europe: Grčko, Rimsko, Bizantsko, Osmansko, Francusko Carstvo, tako se raspala Austro-Ugarska, prva i druga Jugoslavija, nacistička Njemačka…

Može li EU izbjeći sudbinu svakog dosadašnjeg carstva ili konfederacije u europskoj povijesti? Hoće li Velika Britanija postati mala, jer Škotska i Sjeverna Irska nisu za Brexit. Jednako tako, i Europska unija bi bez razjedinjenog Ujedinjenog Kraljevstva mogla biti još manja jer kao Britanci razmišljaju i nacionalisti u Francuskoj, Danskoj, Italiji, Švedskoj, Nizozemskoj… Nakon povijesnih iskustava i aktualnih događanja, “Washington Post” se s pravom pita može li uopće, nakon kraja hladnog rata, ijedna multinacionalna konfederacija preživjeti na području između Urala i Atlantika. Bez obzira na nepovjerenje među narodima, višenacionalna BiH jedino može opstati kao članica euroatlantskih integracija. Toga su, čini se, svjesni i građani u BiH koji u golemom postotku (76 posto), možda i najvećem u Europi, podupiru ulazak svoje zemlje u EU.

Dok ostali prizivaju povrat dijela nacionalne suverenosti prenesene na Uniju, BiH se nada kako bi upravo članstvom u EU postala stabilnom, funkcionalnom, a time valjda i suverenom državom. Sada nije ništa od toga jer uzajamno nepovjerenje naroda narušava stabilnost, funkcionalnost države ovisi o provedbi proeuropskih reformi, a suverenost joj je umnogome oduzela međunarodna zajednica. Stoga će EU za BiH biti najbolje rješenje čak i kada svi drugi u njoj budu vidjeli propalo carstvo. Zato slogan njemačko-britanskoj inicijativi treba biti “BiH-in nasuprot Brexita”.

Izvor: vecernji.ba



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button